Zalety karmienia piersią
Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czy będziesz karmiła je w sposób naturalny? Sprawdź, jakie są najważniejsze zalety wynikające z karmienia piersią!
Korzyści naturalnego karmienia jest wiele i dotyczą one zarówno matki jak i malucha. Karmiąc swoje dziecko piersią gwarantujesz mu najlepszy start, jaki tylko można sobie wyobrazić. Żaden inny sposób żywienia nie zapewni mu tak kompleksowego rozwoju fizycznego i psychicznego w początkowym okresie życia. Tylko kobiecy pokarm zawiera dosłownie wszystko, czego maluch tak naprawdę potrzebuje. Ponadto dla twojego organizmu jest to również bardzo korzystny proces.
Zalety karmienia piersią w przypadku dziecka
Światowa Organizacja Zdrowia, a także znacząca większość specjalistów dziedziny ginekologii i położnictwa zaleca karmienie dziecka wyłącznie piersią do minimum 6 miesiąca życia. Generalnie – im bardziej przedłuża się ten okres, tym lepiej. Uważa się ten fakt za tak istotny, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje karmienie chorych maluchów i wcześniaków z banków mleka kobiecego, jeśli matka nie ma pokarmu lub z różnych przyczyn nie może karmić swojego dziecka. Jeśli dziecko nie chce ssać, zdecydowanie lepiej odciągać mleko z piersi mamy i podawać w inny sposób, niż dokarmiać malucha sztucznymi środkami.
Pierwsze mleko, które pojawia się w piersi (siara) zawiera wiele cennych składników, które wzmacniają malucha, chronią przed infekcjami, bakteriami, a także pomagają w wydaleniu pierwszego stolca, co zmniejsza ryzyko żółtaczki noworodkowej. Kobiece mleko posiada niezwykłą zdolność dopasowywania się do potrzeb rozwojowych dziecka, wraz z jego zwiększającym się każdego tygodnia zapotrzebowaniem na pokarm. Początkowa siara przekształca się w mleko przejściowe, a to następnie w mleko dojrzałe. Odruch ssania dziecka pobudza produkcję mleka więc im częściej maluch jest przykładany do piersi, tym więcej pokarmu zostaje wytworzone.
Mleko matki zawiera cenne bakterie, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową, co zapewnia dziecku niezwykłą odporność. Żaden inny pokarm nie będzie w stanie tak doskonale przystosowywać się do potrzeb i uzupełniać dietę dziecka we wszystkie najważniejsze elementy. Ponadto mleko matki jest łatwe do strawienia i nie wywołuje alergii, co więcej – zmniejsza ryzyko jej wystąpienia. Natomiast w przypadku wcześniaków – zmniejsza ryzyko wystąpienia posocznicy i martwiczego zapalenia jelit. Karmienie piersią ma także swoje pozytywne konsekwencje w późniejszym już życiu dziecka. Maluchy żywione w ten sposób są mniej narażone w przyszłości na cukrzycę, nadwagę, próchnicę zębów, astmę, nadciśnienie, śmierć łóżeczkową itd. Duże znaczenie ma także w przypadku rozwoju mowy, ponieważ dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co ma kluczowe znaczenie w procesie mówienia.
Karmienie piersią wytwarza także specyficzną więź emocjonalną i niesamowitą bliskość pomiędzy matką i dzieckiem. Daje to maluchowi poczucie bezpieczeństwa, komfort fizyczny i psychiczny, a matce spełnienie, spokój i niepowtarzalny instynkt macierzyński.
Zalety karmienia piersią w przypadku matki
Podczas karmienia piersią wytwarzana jest oksytocyna, która przyspiesza rekonwalescencję poporodową. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia krwotoku spowodowanego niedoborem żelaza. Ponadto ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów, które zostają po ciąży. Burza hormonalna, która ma miejsce w tym okresie napędzana jest przez prolaktynę, która zapewnia młodej mamie dobry nastrój i samopoczucie, które tak ważne jest, aby zminimalizować ryzyko depresji poporodowej. Ważną kwestią jest również to, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia raka sutka, jajników i osteoporozy. Nie można również zapominać o pozytywnej stronie finansowej, ponieważ żywienie malucha mlekiem modyfikowanym to spory wydatek obciążający na długi czas domowy budżet.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy