Zagrożenia dla dzieci urodzonych przed terminem
Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi około 42 tygodnie. Poród dziecka między 22 a 37 tygodniem ciąży uznaje się za poród przedwczesny, a urodzone w tym okresie niemowlę określane jest jako wcześniak. Jakie powikłania mogą się pojawić u dzieci urodzonych przed planowym terminem narodzin?
Dlaczego dziecko rodzi się przed terminem?
Ryzyko urodzenia dziecka zbyt wcześnie w dużej mierze zależy wieku rodzącej– im jest ona starsza tym większe ryzyko przedwczesnego porodu. Ma to związek z częstszym poddawaniem się zabiegom zapłodnienia in vitro w grupie kobiet po 35 roku życia. Zabieg zapłodnienia in vitro znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się przedwczesnego porodu. Do innych czynników, które mogą zwiększać ryzyko wcześniactwa należy zaliczyć choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, mięśniaki, używki, stres, niedowaga lub skrajna otyłość ciężarnej.
Jakie powikłania pojawiają się u wcześniaka?
U dziecka narodzonego przed terminem –czyli między 22 a 37 tygodniem trwania ciąży – zawsze istnieje ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia (u dzieci urodzonych przed 22 tygodniem ciąży szanse na przeżycie ma tylko 10% z nich). Dziecko urodzone przed terminem najczęściej nie jest gotowe do samodzielnego funkcjonowania – ma problemy z oddychaniem, procesami trawiennymi, utrzymaniem stałej temperatury ciała. Zwykle wcześniak jest mniejszy i lżejszy (jego waga często nie przekracza 1 kg) od dziecka urodzonego w planowanym terminie. Jego skóra jest również dużo cieńsza i wrażliwsza, niemal przezroczysta, często pokryta delikatnym meszkiem, który u ,,terminowego’’ noworodka nie występuje.
Wcześniak bez specjalistycznej pomocy medycznej niestety nie ma szans na przeżycie. Tuż po urodzeniu musi zostać umieszczony w inkubatorze, który zapewnia warunki zbliżone, do tych, które panują w łonie matki. W inkubatorze niemowlakowi podaje się tlen za pomocą specjalnej maski , przypiętych do nosa kaniul lub używa się respiratora (wprowadzając powietrze bezpośrednio do płuc za pomocą specjalnej rurki). Liczba oddechów, rytm jego serca oraz ciśnienie krwi jest ciągle monitorowane przez aparaturę medyczną.
Odżywianie noworodka urodzonego przed terminem również nie jest sprawą oczywistą. W wielu przypadkach nie jest możliwe karmienie dziecka piersią (ze względu na niewystarczający rozwój układu pokarmowego). Wówczas noworodek karmiony jest za pomocą specjalnej sondy – prosto do żołądka lub za pomocą kroplówki. Pobyt dziecka urodzonego przed terminem może się wydłużyć do około miesiąca. Noworodek może być zabrany do domu dopiero, gdy może samodzielnie jeść i nie przejawia problemów z oddychaniem.
Jak wygląda dalszy rozwój wcześniaka?
Dzieci, które urodzone są przed terminem m dzięki specjalnej aparaturze medycznej mają dzisiaj co raz większe szanse prawidłowo się rozwijać. Nie mniej zawsze istnieje u nich ryzyko pojawienia się różnorodnych problemów zdrowotnych i rozwojowych. O czym należy wiedzieć rodząc wcześniaka?
– jego rozwój może być wolniejszy niż rówieśników, którzy urodzili się terminowo
– może za to szybciej przybierać na wadze
– może być narażony na schorzenia takie jak – mózgowe porażenie dziecięce, wady słuchu, choroby układu oddechowego i krążenia
– w pierwszych etapach życia i po wyjściu ze szpitala powinien być otoczony specjalistyczną opieką lekarską
– jego skóra jest znacznie wrażliwsza – często wymaga bardzo delikatnej pielęgnacji
– powinien nosić specjalne pieluszki, które dostosowane są do jego niewielkiej wagi
TAGI: poród, wcześniak, jak zajść w ciążę
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy