Choroby weneryczne mogą również zostać przeniesione z Ciebie na nienarodzone dziecko. Nieleczone mogą powodować poważne problemy. Po jakim czasie od wyleczenia choroby przenoszonej drogą płciową można zacząć starać się o dziecko?
Co powoduje choroby przenoszone drogą płciową?
Choroby przenoszone drogą płciową są wywoływane przez mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy i pasożyty. Organizmy te przenoszą się między ludźmi głównie w trakcie stosunku seksualnego poprzez nasienie, krew czy inne płyny ustrojowe.
Wiele chorób wenerycznych może być również przenoszonych przez:
- bliski kontakt skóra do skóry (na przykład podczas gry wstępnej)
- kontakt krew z krwią
- wspólne używanie igieł i innego sprzętu do dożylnego
Choroby przenoszone drogą płciową mogą być także przekazywane dziecku podczas ciąży i porodu.
Jakie są objawy chorób przenoszonych drogą płciową?
Wiele osób chorych na choroby przenoszone drogą płciową nie ma żadnych symptomów. Możesz nawet nie wiedzieć, że masz chorobę weneryczną, dopóki nie spowoduje ona powikłań lub nie zostanie zdiagnozowany Twój partner seksualny.
U niektórych osób występują takie objawy, jak:
- owrzodzenia lub guzy na narządach płciowych, w jamie ustnej lub w okolicy odbytu
- ból podczas oddawania moczu lub w trakcie seksu
- parcie na pęcherz
- ból podbrzusza
- powiększenie węzłów chłonnych
- nietypowa wydzielina z penisa lub pochwy
- nietypowe krwawienie z pochwy
Jeśli masz jeden lub więcej z tych objawów, nie musi to koniecznie oznaczać, że masz chorobę przenoszoną drogą płciową. Ale nadal dobrze jest udać się do lekarza na kontrolę.
Czy choroba przenoszona drogą płciową może mieć wpływ na moją ciążę?
Choroby przenoszone drogą płciową mogą wpływać na zdolność do zajścia w ciążę, a także na przebieg ciąży. Co więcej, ciąża nie chroni przed zarażeniem się chorobą weneryczną. Jeśli w czasie ciąży zostaniesz zarażona chorobą przenoszoną drogą płciową, może to spowodować poważne problemy dla Ciebie i rozwijającego się dziecka.
Jeśli jesteś w ciąży lub chcesz zajść w ciążę, powinnaś poprosić swojego lekarza o wykonanie badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową, nawet jeśli robiłaś to w przeszłości. W przypadku gdy chcesz zajść w ciążę po wyleczeniu choroby wenerycznej, skonsultuj się ze specjalistą, który zaleci Ci odpowiednie postępowanie.
Jeśli złapiesz chorobę przenoszoną drogą płciową w czasie ciąży, wczesne leczenie może zmniejszyć ryzyko. Nawet jeśli choroby wenerycznej nie da się wyleczyć, są rzeczy, które można zrobić, aby chronić Ciebie i Twoje dziecko.
Przeczytaj także:
PreFert – żel dopochwowy wspomagający żywotność i ruchliwość plemników.
Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Wyrób medyczny.
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu