Niedobór żelaza u kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych może doprowadzić do poważnych powikłań

Niedobór żelaza w ciąży

Niedobór żelaza w ciąży

Ciąża to piękny okres w życiu kobiety, niestety także niezwykle odpowiedzialny. Odtąd odpowiadamy nie tylko za swoje życie, ale także za życie i zdrowie drugiego człowieka. Jako matki musimy dbać o dobry sen, nawodnienie, niski poziom stresu. Bardzo ważną kwestią dotyczącą ciąży jest także utrzymanie odpowiedniego poziomu witamin, które wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Bez względu na samopoczucie warto wykonywać badania okresowe, które pokażą ewentualne problemy i niedobory, szczególnie niedobór żelaza.

Żelazo – dlaczego jest nam tak potrzebne?

Żelazo to niezwykle ważny mikroelement odpowiedzialny za produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Pośrednio przyczynia się do powstania w organizmie hemoglobiny, dzięki której do komórek transportowany jest tlen. Kobiety są narażone na niedobór żelaza z powodu comiesięcznych krwawień. Dodatkowo zaburzone wchłanianie przy braku suplementacji może prowadzić do rozwoju znacznej niedokrwistości.

Aby skutecznie włączyć żelazo do codziennej diety należy mieć w swojej lodówce min. czerwone mięso, groch, soczewicę, ryby czy pełnoziarniste płatki śniadaniowe. Warto także zaopatrzyć się w np. sok pomarańczowy, truskawki albo brokuły z powodu wysokiej zawartości witaminy C która, ułatwia przyswajanie żelaza.

Dlaczego niedobór żelaza u kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych może doprowadzić do poważnych powikłań?

Dzienne zapotrzebowanie kobiety na ten pierwiastek wynosi 14 mg na dobę, przy czym w trakcie ciąży wzrasta ono do 27 mg. Prawidłowy poziom żelaza w drugim oraz trzecim trymestrze jest kluczowy do tego, aby ciąża przebiegała prawidłowo.

Niedobór żelaza we krwi ciężarnej kobiety może spowodować przedwczesny poród a w najgorszym wypadku- poronienie. Przy dużej anemii ryzyko groźnych powikłań jest wysokie. Przykładowymi powikłaniami są zaburzenia kurczliwości macicy , podwyższone ryzyko krwawień poporodowych czy niedotlenienie i zahamowanie rozwoju płodu.

Mikroelement ten także odpowiada za rozwój mózgu dziecka, jego masę po urodzeniu i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości. Zalecenia lekarskie wskazują na rutynowe przyjmowanie żelaza przez ciężarną, w szczególności od 20 tygodnia ciąży.

Przy odpowiednim poziomie żelaza w zaburzeniach owulacji, obniża się ryzyko niepłodności. Zbyt niski jego poziom może obniżać płodność o całe 60%. Niedobór żelaza powoduje bowiem zmianę jakości komórek jajowych. Jako, że suplementacja tego pierwiastka jest często problematyczna i powoduje dużo skutków ubocznych jak np. wymioty, kobiety planujące ciążę powinny zwrócić uwagę na jego odpowiedni poziom we krwi już przed długo ciążą, aby urodzić zdrowe dziecko bez żadnych powikłań.

Przeczytaj także:

Zaplanuj skutecznie poczęcie dziecka z monitorem płodności Afrodyta Smart – inteligentnym testem na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

 

Leave a Reply

Translate »