Macica jednorożna. Czy to wada? Na czym polega?
Prawidłowo zbudowana macica kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę. Posiada dwa ujścia, łączące ją z jajowodami. W rzadkich przypadkach zdarza się, że zamiast dwóch ujść w jej obrębie znajduje się tylko jedno – wtedy mówimy o tzw. macicy jednorożnej.
Występowanie w obrębie macicy tylko jednego ujścia przy braku lub niedostatecznie wykształconym drugim ujściem uznawane jest za bardzo rzadką wadę genetyczną, która utrudnia zarówno poczęcie, donoszenie ciąży jak i urodzenie dziecka.
Jednorożność macicy- przyczyny i rozpoznanie
Jednorożność macicy to wada wrodzona, która powstaje w okresie płodowym w wyniku niewłaściwego rozwoju przewodów Mullera, czyli struktur z których kształtują się jajowody, macica, górna część pochwy, a u chłopców – przyczepek jądra i łagiewka sterczowa. W niektórych przypadkach powstaje też tzw. róg szczątkowy, który ma najczęściej postać guza z endometrium. Ten obszar śluzówki podlega cyklowi menstruacyjnemu, co może stanowić zagrożenia dla zdrowia kobiety ze względu na gromadzące się wokół niego tkanki i krew, które nie znajdują ujścia. Powstały guz może wywoływać dolegliwości bólowe i być jednym z objawów istnienia macicy jednorożnej.
W wielu przypadkach jednorożność macicy nie wywołuje jednak większych dolegliwości i bywa wykrywana przypadkiem – np. w czasie operacji ginekologicznych. Badanie ultrasongraficzne rzadko pozwala wykryć to schorzenie. Wykrycie jednorożności macicy jest możliwe jedynie dzięki badaniom USG w trójwymiarze, histeroskopii lub rezonansowi magnetycznemu. Jednorożność macicy najczęściej wykrywa się dopiero po nieudanych próbach zajścia w ciążę lub poronieniach.
Problemy z zajściem w ciążę
Kobiety z macicą jednorożną najczęściej mają problemy z zajściem w ciążę, co wynika z nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Posiadanie tylko jednego jajowodu znacznie zmniejsza szansę na dotarcie komórki jajowej, która może być zapłodniona. Ponadto w wielu przypadkach jednorożność macicy przyczynia się do nieprawidłowego zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. W taki sposób powstaje ciąża ektopowa, która może zagrażać życiu kobiety – wywołać krwotok lub spowodować wydalenie zarodka. Samo utrzymanie ciąży u kobiety z jednorożną macicą jest często niemożliwe i kończy się poronieniem – zazwyczaj w pierwszych trzech tygodniach od zapłodnienia. W wielu przypadkach kobieta nawet nie jest świadoma ciąży i pojawiające się krwawienie rozpoznaje jako miesiączkę.
Leczenie jednorożności macicy
Jednorożność macicy wymaga leczenia w przypadku kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub każda ciąża kończy się poronieniem. W tym celu wykonuje się specjalistyczną operację w celu skorygowania wady. Jest ona wykonywana najczęściej laparoskopowo, zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym .
TAGI: macica, narządy płciowe, zajść w ciążę, problemy z zajściem w ciążę, jak zajść w ciążę
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy