Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
Starasz się o dziecko i czekasz na wymarzony widok w postaci dwóch kresek. Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy? Ile dni po stosunku jego wynik będzie wiarygodny? Czy testy ciążowe są skuteczne i czy można im wierzyć w 100%? Sprawdź, czy warto kupić test, nim wybierzesz się do ginekologa.
Testy ciążowe dostępne są bez recepty w aptekach, a także różnych sklepach kosmetycznych. Ich działanie polega na analizie moczu pod kątem stężenia gonadotropiny kosmówkowej, w skrócie hCG (human chorionic gonadotropin), które podnosi się w trakcie ciąży. Największe stężenie osiąga między 8 a 12 tygodniem życia płodu, jednak już po ponad tygodniu od zapłodnienia rośnie jej poziom na tyle, że testy ciążowe są w stanie na tej podstawie wykryć ciążę. Testy jednak różnią się od siebie nie tylko sposobem użytkowania (płytkowy, strumieniowy, cyfrowy, paskowy), ale również czułością wobec stężenia hCG. Te bardziej czułe będą reagowały na poziom hormonu już w okolicy 5 mIU/ml, co w praktyce oznacza ciążę we wczesnym okresie.
Jak działają testy ciążowe?
Zarówna kobieta starająca się o dziecko, a także ta, która nie jest pewna skuteczności zastosowanej antykoncepcji (lub w ogóle jej braku) – najchętniej chciałaby bezpośrednio po stosunku zrobić test i dowiedzieć się, czy jest w ciąży. Niestety, żadne badanie nie da nam takiej możliwości, z tego względu, że zapłodniona komórka jajowa musi przebyć odpowiednią drogę do macicy, która trwa niecały tydzień. Dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka możliwe jest stwierdzenie ciąży. Pierwszą oznaką zapłodnienia jest pojawienie się we krwi oraz w moczu hormonu hCG. Można go wykryć za pomocą testu domowego kupionego w aptece, a także testu wykonanego w laboratorium na podstawie pobrania próbki krwi. Producenci testów, które kupimy w aptece podają ich skuteczność na poziomie 95-99% więc jest bardzo zbliżona do badań laboratoryjnych. Polegają one na zanurzeniu paska w moczu lub naniesieniu paru jego kropli na specjalne pole lub oddaniu moczu bezpośrednio na test – wszystko zależy od typu testu, w jaki się zaopatrzyłyśmy, np. płytkowy, strumieniowy.
Kiedy wykonać test?
Na opakowaniu większości testów znajdziemy zalecenie, że najlepiej wykonać go po 14 dniach od stosunku, lub w terminie spodziewanej miesiączki, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Generalnie przyjmuje się, że już po około 8-10 dniach powinien nam wskazać, czy doszło do zapłodnienia (mniej więcej tyle czasu zajmuje droga i zagnieżdżenie się zarodka). W związku z tym najlepiej wykonać co najmniej dwa testy i jeśli ukażą się dwie kreski – wybrać się do ginekologa w celu potwierdzenia. Podobnie jest z badaniem w kierunku ciąży w laboratorium, które można wykonać tydzień po zapłodnieniu i daje nam praktycznie pewność, co do wyniku. Koszt takiego badania wynosi ok 35 zł, natomiast testu z apteki ok. 10 zł. Może wydarzyć się również tak, że test pokaże poziom hCG wskazujący na ciążę, ale w gabinecie ginekologicznym dowiadujemy się, że do zapłodnienia nie doszło. Wynika to najprawdopodobniej z zaburzeń hormonalnych, związanych z tym, że pacjentka bierze jakieś leki, bądź na coś choruje. Zawsze ostateczne zdanie w tym zakresie ma ginekolog i to do niego powinno się udać w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy