W dobie rozwijającego się przemysłu kosmetycznego klientki ze wszystkich stron bombardowane są specyfikami z przeróżnymi składnikami czynnymi. Mają one sprawić żeby nasza cera, ciało i włosy wyglądały pięknie i świeżo. Niejednokrotnie natomiast nie spoglądamy w składy naszych kosmetyków i polegamy na obietnicach producenta, nie zważając na możliwe skutki uboczne stosowania poszczególnych substancji. Nieświadome użytkowanie kosmetyków jest wyjątkowo niebezpieczne w szczególności dla kobiet ciężarnych. Czy stosowanie w czasie ciąży kosmetyków zawierających kwas salicylowy może mieć negatywny wpływ na płód?
Co to jest kwas salicylowy?
Kwas salicylowy to kwas z grupy BHA, inaczej beta-hydrokwasów. Jest powszechną substancją stosowaną w kosmetyce o łagodnym działaniu złuszczającym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym rzadko powodującym podrażnienia. Istnieją dwa sposoby w jaki można go pozyskać: sztucznie lub z kory wierzby białej. Znajdziemy go najczęściej w tonikach, peelingach lub kremach, więc towarzyszy nam w zasadzie codziennie w rytuale pielęgnacyjnym.
Dlaczego kwas salicylowy może mieć negatywny wpływ na płód- i czy faktycznie może?
Kwas salicylowy a także jego pochodna pod nazwą kwas acetylosalicylowy może być niebezpieczny dla rosnącego płodu. Przenikając do krwioobiegu potrafi wywołać zmiany w rozwoju dziecka, przedwczesny poród albo nawet w najgorszym przypadku poronienie. Lekarze z reguły odradzają stosowania tej substancji podczas ciąży. Dopuszczalne stężenie kwasu salicylowego w kosmetyku ciężarnej kobiety to nie więcej niż 2%, aczkolwiek nigdy nie mamy pewności jak zadziała nawet w tak małym stężeniu. Ilość zaabsorbowanego przez skórę kwasu zależy od rodzaju kosmetyku do jakiego jest dodany. Kremy są jedną z bezpieczniejszych opcji, natomiast bardzo szybko wnika on w skórę zastosowany w peelingach. Najbardziej narażone są kobiety w I i w III trymestrze z powodu możliwych zaburzeń syntezy pochodnych kwasu arachidonowego, czego konsekwencją są nieprawidłowości okołoporodowe. Dotyczy to jednak zastosowania bardzo wysokiego stężenia kwasu salicylowego. W rzeczywistości bezpieczny poziom dawkowania nie jest dokładnie określony. Ze względów etycznych badania na kobietach ciężarnych są wykonywane rzadko. Mimo wszystko…czy jest sens ryzykować zdrowie nasze i naszego malucha? Przeczytaj także:
Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią
Skuteczność i zasada działania testów owulacyjnych ze śliny
Skuteczne planowanie ciąży z komputerem cyklu cyclotest myWay
Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.