Zajście w ciążę i zapłodnienie nie jest wcale taką prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Aby do niego doszło musi pojawić się kilka czynników.
Najważniejsze z nich to oczywiście stosunek seksualny i wytrysk w kobiecej pochwie. Wtedy rozpoczyna się droga plemników w kierunku komórki jajowej kobiety. Nie zawsze jednak plemniki napotkają jajeczko, ponieważ pojawia się ono jedynie w trakcie owulacji oraz nigdy nie ma gwarancji, że choćby jeden plemnik do niej dotrze, a nawet jeśli dotrze ich pewna ilość, to czy będą na tyle silne, by połączyć się z żeńską gametą.
Istotne w kwestii zapłodnienia są również inne czynniki takie jak: sprzyjające środowisko, ruchliwość, ilość i żywotność plemników itd. Wszystkie te elementy i etapy potrzebują także swojego czasu i tutaj pojawia się pytanie, czy do zapłodnienia dochodzi zaraz po współżyciu. Gdyby tak było, od razu po stosunku można by było biec do apteki i robić test ciążowy – nic z tych rzeczy. Na opakowaniu większości testów znajdziemy zalecenie, że najlepiej wykonać je po 14 dniach od stosunku, lub w terminie spodziewanej miesiączki, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Generalnie przyjmuje się, że już po około 8-10 dniach test powinien nam wskazać, czy doszło do zapłodnienia (mniej więcej tyle czasu zajmuje droga i zagnieżdżenie się zarodka). W związku z tym najlepiej wykonać co najmniej dwa testy i jeśli ukażą się dwie kreski – wybrać się do ginekologa w celu potwierdzenia. Podobnie jest z badaniem w kierunku ciąży w laboratorium, które można wykonać tydzień po zapłodnieniu i daje nam praktycznie pewność, co do wyniku.
Plemniki mogą przeżyć w sprzyjających warunkach 72 godziny więc do zapłodnienia może dojść nawet po 3 dniach od współżycia. Niektóre źródła podają, że w przypadku bardzo silnych i zdrowych plemników oraz odpowiedniego śluzu – mogą przeżyć w kobiecym ciele nawet do tygodnia. Zapłodniona komórka jajowa musi także przebyć odpowiednią drogę do macicy, która trwa niecały tydzień. Dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka możliwe jest stwierdzenie ciąży. Pierwszą oznaką zapłodnienia jest pojawienie się we krwi oraz w moczu hormonu hCG. Można go wykryć za pomocą testu domowego kupionego w aptece, a także testu wykonanego w laboratorium na podstawie pobrania próbki krwi.