Cyfrowy termometr owulacyjny jest przeznaczony do pomiarów podstawowej temperatury ciała. Wykorzystuje się go do pomocy w wyznaczaniu dni płodnych (w tym owulacji) i dni niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety. Termometr owulacyjny jest jednym z podstawowych narzędzi w Naturalnym Planowaniu Rodziny , tzw. NPR
Cechy termometru owulacyjnego
Termometry owulacyjne cechują się wysoką dokładnością pomiarów, bo aż do setnych stopnia, czyli do 2 miejsc po przecinku. Z reguły posiadają duży 4-cyfrowy wyświetlacz oraz pamięć ostatniego pomiaru. Pomiar można dokonywać pod językiem, w pochwie oraz w odbycie.
Kiedy należy wykonywać pomiary
Jeśli to możliwe dokonuj pomiarów mniej więcej o tej samej porze dnia, zaraz po przebudzeniu ale przed wstaniem z łóżka. Przed dokonaniem pomiaru, nalezy przespać przynajmniej 5 godzin. Jeśli nie przespałaś wystarczającej liczby godzin, należy pominąć pomiar. Przed dokonaniem pomiaru nie należy jeść, ani wykonywać jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych.
W jakim miejscu dokonywać pomiaru termometrem owulacyjnym
Pomiaru można dokonać na 3 sposoby, mierząc temperaturę w ustach, odbycie lub pochwie. Należy jednak pamiętać by trzymać się jednej z wymienionych metod. Mierzenie temperatury pod pachą może dawać nieprawdziwe odczyty i nie jest zalecane przy pomiarze podstawowej temperatury ciała.
Generalnie termometrem owulacyjnym zaleca się dokonywać pomiarów pod językiem z zamkniętymi ustami lub ew. w pochwie.
Jak poprawnie wykonać pomiar termometrem owulacyjnym
Generalnie zaleca się dokonywać pomiarów pod językiem z zamkniętymi ustami lub ew. w pochwie. Umieść końcówkę czujnika w jednej z dwóch komór cieplnych pod językiem. Zamknij usta i oddychaj przez nos, tak aby wdychane powietrze nie wpłynęło na wynik pomiaru. Czujnik musi mieć bezpośredni kontakt z tkanką. Migająca ikonka „C°“ oznacza że pomiar został rozpoczęty. Termometr potwierdza zakończenie pomiaru (czas pomiaru ok. 30 sekund) powtarzającym się pikaniem i wskazuje temperaturę na wyświetlaczu.
Zanim wyjmiesz termometr z ust, upewnij się że pomiar został zakończony. Dokonywanie pomiaru może zająć kilka minut.
Zastosowanie termometru owulacyjnego w naturalnym planowaniu rodziny
Owulacja, która występuje w przybliżeniu w połowie cyklu jest kluczowa dla planowania ciąży i antykoncepcji. Podstawowa temperatura ciała wzrasta 1-2 dni po owulacji o około 0,2-0,5°C. Spadek temperatury o około 0,1°C można często zaobserwować bezpośrednio przed dniem owulacji. Znaczące odchyły od tej sekwencji wskazują na nieregularności cyklu lub ciążę.
Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko kilka godzin po owulacji, sperma jest zdolna do zapłodnienia jajeczka przez ok 2-4 dni. Dlatego też zapłodnienie jest możliwe w ciągu 5 dni przed wzrostem temperatury.
Należy jak najdokładniej określić wahania dnia owulacji w kolejnych cyklach – informacje te pokażą, kiedy w cyklu następuje faza płodna. Jeśli temperatura pozostaje podwyższona dłużej niż 18 dni, istnieje duże prawdopodobieństwo ciąży.
Metoda termiczna
Dokładnie stosowana metoda termiczna (stosunek seksualny możliwy tylko od trzeciego dnia od wzrostu temperatury do następnej regularnej miesiączki) jest niemal tak skuteczna jak tabletka antykoncepcyjna, ale za to całkowicie naturalna, bez żadnych lekarstw czy mechanicznych (niehormonalnych) środków.
„Rozszerzona wersja” metody termicznej jest tak samo wiarygodna jak mechaniczne środki antykoncepcyjne. Możesz uprawiać seks od pierwszego dnia wzrostu temperatury zaobserwowanego w ciągu 6 kolejnych cykli odliczając 6 dni wstecz.
Metoda objawowa
Metoda ta polega na połączeniu metody termicznej z obserwacją „objawów” w postaci śluzu szyjkowego. Regularna miesiączka jest zazwyczaj poprzedzana przez fazę niepłodną, tzw. dni „suche”, w których śluz szyjki macicy jest trudny do zaobserwowania. Kilka dni przed fazą płodną, kobieta odczuwa wilgoć w miejscach intymnych.
Śluz płodny charakteryzuje się tym, iż jest rozciągliwy, przeźroczysty i płynny. Jeśli zaobserwujesz takie symptomy 3-4 dni przed skokiem temperatury możesz być pewna, że wzrost temperatury pojawił się ze względu na owulację. Zaleca się obserwację śluzu szyjkowego raz dziennie w odpowiednim przedziale czasowym.
Zastosowanie termometru owulacyjnego w pomiarze gorączki
Termometru owulacyjnego można również używać do pomiaru gorączki.
Średnia temperatura ciała, mierzona w ustach wynosi 36.7°C ± 0.5°C. Używając poniższych wskazówek możesz
ocenić stopień gorączki:
37.5°C do 38.0°C Wysoka temperatura
38.0°C do 39.0°C Umiarakowana gorączka
Powyżej 39.0°C Wysoka gorączka
Pomiary dokonywanie w odbycie są o około 0.5°C wyższe niż te wykonywanie w ustach. Natomiast pomiary dokonywane pod pachą są o około 0.5°C niższe.
Przeczytaj także:
Monitor płodności na smartfon AFRODYTA Smart do wyznaczania dni płodnych i owulacji na podstawie kilku kropel śliny