Macica to narząd rozrodczy o gruszkowatym kształcie znajdujący się we wnętrzu kobiecej miednicy. Organ ten zbudowany jest z szyjki oraz trzonu i jest schronieniem dla rozwijającego się dziecka. Prawidłowa długość macicy waha się w granicach 8 cm przy szerokości około 4 cm. Zdarzają się jednak odstępstwa, które mogą powodować problemy z zajściem z ciążę i/lub jej utrzymaniem a w konsekwencji zagrażać zdrowiu i życiu dziecka i matki, np. macica jednorożna lub macica dwurożna.
Wśród wad macicy rozróżniamy wady wrodzone oraz rozwojowe. Jednorożność i dwurożność to wady wrodzone. Dwurożność objawia się całkowicie lub częściowo. Przy całkowitej dwurożności zauważyć można dwie szyjki macicy, w przeciwieństwie do częściowej. Wykrycie tego schorzenia jest nadzwyczaj trudne i możliwe zazwyczaj tylko poprzez laparoskopię z histeroskopią. Przy macicy jednorożnej często możemy zauważyć drugi róg w postaci szczątkowej. W przypadku rogu niekomunikującego się z kanałem szyjki macicy objawem są wzmożone bóle miesiączkowe. Dochodzi bowiem do krwawienia bez odpowiedniego ujścia poprzez pochwę. W rogu zwiększa się ciśnienie krwi i może być ona wydalana do jamy brzucha.
Co to jest macica jednorożna?
Macica jednorożna to wada, która powstaje poprzez nieodpowiednie ukształtowanie tego narządu w okresie płodowym u 1% kobiet. Wytwarza się na etapie rozwoju embrionalnego na skutek nieprawidłowego wzrostu przewodów Mullera. Wada ta powoduje, że tylko jeden róg macicy połączony z jajowodem funkcjonuje prawidłowo. Jest trudna do zdiagnozowania i przeważnie nie daje konkretnych objawów.
Przy podejrzeniach związanych z nieprawidłowością budowy warto wykonać trójwymiarowe USG przy podaniu kontrastu lub też soli fizjologicznej do jamy macicy. Można także wykonać rezonans magnetyczny. W skrajnych przypadkach, gdy pacjentka bezskutecznie stara się o dziecko przez długi okres czasu, leczenie polega na operacyjnej korekcie narządu. Należy najpierw jednak wykluczyć inne przyczyny problemów z zajściem w ciążę jak np. nieodpowiednia jakość nasienia czy zaburzenia endokrynologiczne.
Przebieg ciąży a macica jednorożna
Przy stwierdzonej macicy jednorożnej nie samo zajście w ciążę wydaje się trudne, a jej utrzymanie do ustalonego dnia porodu. Źródłem problemów może być diagnozowana niewydolność szyjki macicy, która jest odpowiedzialna za możliwość przedwczesnego porodu oraz poronienia, a często współwystępuje z wyżej wymienioną wadą. Nierzadko występuje wtedy np. zanik skurczy lub samoczynne rozwieranie się szyjki macicy.
Stwierdzono również, że niebezpieczeństwo powikłań ciążowych wynikających z jednorożności tego narządu jest znacznie większe- powolny rozwój płodu, deformacja i jego nieprawidłowe ułożenie są częstą przyczyną komplikacji przy zbyt małej powierzchni w jamie macicy. Każda ciąża stwierdzona u kobiety z jednorożną macicą musi być prowadzona przez doświadczonego ginekologa w delikatny i umiejętny sposób tak, aby doprowadzić do bezpiecznego porodu.
Przeczytaj także: