Owulacja. Fakty i Mity.

fertilization-1132253_640Informacji na temat owulacji w Internecie jest cała masa, ale niestety wiele z nich dalece mija się z prawdą. Powtarzane później wśród koleżanek, podczas luźnych rozmów , zaczynają się rozpowszechniać i wierzy  w nie coraz więcej kobiet. Tak właśnie tworzą się różnego rodzaju mity, które wprowadzają nas w błędne przekonania i często powodują niepotrzebny, dodatkowy stres. Niektóre z nich faktycznie oscylują na granicy prawdy, ale czasem wystarczają niuanse, czy pewne niedopowiedzenia, by informacja była znacząco zniekształcona. Co jest prawdą albo fałszem w kwestii cyklu menstruacyjnego kobiety i owulacji?

  1. Kobieta jest płodna przez większość czasu

Mit. Kobieta w trakcie całego cyklu miesiączkowego jest płodna tylko przez kilka dni. W większości są to dni niepłodne, a tylko w okresie okołoowulacyjnym możliwe jest zapłodnienie. Trzeba pamiętać, że plemniki w sprzyjającym środowisku mogą przetrwać kilkadziesiąt godzin więc nawet, jeśli nie współżyje się w dzień owulacji, to możliwe jest zapłodnienie w bliskim jej czasie.

  1. Owulacja zawsze występuje 14 dnia cyklu

Mit. Owulacja na ogół powinna wystąpić 14 dni przed miesiączką, ale wszystko zależy od długości cyklów, indywidualnego organizmu kobiety i różnych czynników zewnętrznych. Jajeczkowanie w różnych sytuacjach może znacznie się przesunąć i może występować pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu. Cykle bywają nieregularne, stres działa niekorzystnie na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, podróże i zmiana klimatu powodują czasem opóźnienie miesiączki, a także intensywna aktywność fizyczna może rozregulować cykliczność menstruacji.

  1. W ciągu jednego cyklu można mieć więcej niż jedną owulację

Mit. Organizm kobiety jest tak skonstruowany, że podczas jednego cyklu może dojść tylko raz do owulacji. Hormony sterują całym systemem płodności i nie ma możliwości, aby zaszła powtórna owulacja.

  1. Owulacja może w ogóle się nie pojawić

Prawda. O ile nie może dojść do kilku owulacji w ciągu jednego cyklu, to niestety cykle bezowulacyjne mogą się pojawić. Nie zaobserwujemy wtedy w naszym organizmie charakterystycznych zmian, które wskazują na jajeczkowanie: przezroczystego, rozciągliwego śluzu, podwyższonej temperatury ciała, bólu w okolicy podbrzusza i jajników, ponieważ nie została uwolniona komórka jajowa. Cykle bezowulacyjne dość często przytrafiają się młodym dziewczętom, które dopiero zaczynają miesiączkować lub kobietom wchodzącym w okres menopauzy. U zdrowych pań, w wieku rozrodczym jeden, czy dwa cykle bez owulacji w ciągu roku nie muszą oznaczać niczego poważnego, ale jeżeli pojawiają się częściej, będą stanowiły problem w zajściu w ciążę i należy jak najszybciej rozpocząć leczenie.

  1. Prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać dokładnie 28 dni

Mit. Cykle menstruacyjne, które są skrócone do 24 lub rozciągnięte do 35 dni również mieszczą się w granicy normy. Wiele zależy od organizmu kobiety , który u każdej funkcjonuje przecież w nieco inny sposób. To, że nasza koleżanka miesiączkuje co 28 dni, nie oznacza, że z nami jest coś nie tak, gdy nasz cykl trwa np. 33 dni.

  1. Podczas miesiączki można zajść w ciążę

Prawda. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale jest taka możliwość. Jeśli kobieta ma bardzo krótkie cykle i będzie współżyła pod koniec miesiączki bez zabezpieczenia istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia.

  1. Silny stres może zahamować owulację

Prawda. Generalnie silny stres ma destrukcyjne działanie na cały organizm i jest pierwotnym źródłem większości chorób cywilizacyjnych. Permanentne wydzielanie kortyzolu może powodować przesunięcie się owulacji. Podobnie bywa z intensywnym, wyczynowym uprawianiem sportu przez kobietę, np. bieganie maratonów, triathlon itd. potrafią przyczynić się do przesunięć w jajeczkowaniu.

  1.   W trakcie miesiączki nie można uprawiać seksu.

Mit. Nie ma medycznych przeciwskazań do współżycia w trakcie okresu.  Seks podczas miesiączki jest sprawą indywidualną obojga partnerów i tylko od nich zależy, czy im to odpowiada. Wiele kobiet potwierdza, że w trakcie okresu mają wzmożoną ochotę na seks, co tylko wzmacnia uczucie ciągłej wilgotności, które daje krwawienie. Należy jednak pamiętać o wzmożonej higienie osobistej, ponieważ podczas miesiączki kobieta jest bardziej narażona na infekcje.

  1. Można samodzielnie określić dokładny moment wystąpienia owulacji

Mit. Kobieta poprzez dokładną obserwację swojego ciała może jedynie zauważyć pewne symptomy, które wskazują na wystąpienie dni płodnych, ale sam moment uwolnienia komórki jajowej jest widoczny jedynie za pomocą specjalistycznego sprzętu. Panie mogą jednak korzystać z tzw. komputerów cyklu, które znacznie ułatwiają ustalenie, kiedy pojawią się dni płodne.

  1. Miesiączka powinna trwać tydzień

Mit. Kolejny mit, który próbuje podporządkować kobiecy organizm pod sztywny schemat medycznego podręcznika. Zdarza się, że młode kobiety, które dopiero zaczynają miesiączkować mają okres nawet przez 2 tygodnie i nie jest to nic nadzwyczajnego. Tak długie menstruacje powinny wzbudzić niepokój, jeśli powtarzają się często u kobiet, które są w środku wieku rozrodczego i wcześniej miesiączkowały znacznie krócej. W szczególności trzeba na to zwrócić uwagę, jeśli bardzo długiemu krwawieniu towarzyszą silne bóle i skurcze brzucha, a poza krwią miesięczną wydalane są również skrzepy krwi.  W takich sytuacjach należy udać się do ginekologa, który zdiagnozuje co jest przyczyną przedłużających się menstruacji.

  1. Jeśli nie zaobserwowałam u siebie śluzu płodnego, nie wystąpiła owulacja

Mit. Faktycznie w ciągu całego cyklu śluz zmienia swój kolor, zapach i konsystencję. W trakcie dni niepłodnych jest gesty i utrudnia plemnikom przedostanie się w głąb kobiety. Kiedy zbliża się owulacja staje się przezroczysty, rozciągliwy, rzadszy i wizualnie przypomina białko jaja kurzego, przez co jest dobrym nośnikiem nasienia. Zmiana ta wskazuje kobiecie, że jest to czas, kiedy może dojść do zapłodnienia. Czasem bywa jednak tak, że panie nie mogą zlokalizować płodnego śluzu na bieliźnie. Nie oznacza to jednak, że do owulacji nie doszło. Śluzu może być po prostu mniejsza ilość i może znajdować się głębiej w pochwie.

 

 

 

Leave a Reply

Translate »