Czy przy biegunce lub wymiotach antykoncepcja hormonalna jest zachowana, czy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Czy przy biegunce lub wymiotach antykoncepcja hormonalna jest zachowana, czy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Czy przy biegunce lub wymiotach antykoncepcja hormonalna jest zachowana, czy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Antykoncepcja hormonalna jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów zapobiegania ciąży. Zawarte w pigułkach hormony regulują cykl menstruacyjny i zapobiegają owulacji. Skuteczność tej metody może jednak zostać zmniejszona w przypadku pewnych okoliczności, takich jak biegunka i wymioty.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna działa poprzez dostarczanie hormonów – estrogenów i progestagenów – które:

  • Powstrzymują jajniki przed uwalnianiem komórki jajowej
  • Zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej
  • Zmieniają błonę śluzową macicy, przez co zapłodniona komórka jajowa ma trudności z zagnieżdżeniem się

Wpływ biegunki i wymiotów na antykoncepcję hormonalną

Krótkotrwała biegunka (trwająca mniej niż 24 godziny) zwykle nie wpływa znacząco na skuteczność tabletek, ale przedłużająca się może powodować problemy. W przypadku ciężkiej biegunki składniki zawarte w tabletce mogą nie zostać w pełni wchłonięte przez organizm, co zmniejsza ich skuteczność.

Jeśli wymioty wystąpią w ciągu 2-3 godzin po przyjęciu tabletki, jej zawartość może nie zostać wchłonięta w wystarczającym stopniu. Wówczas konieczne może być przyjęcie kolejnej tabletki, aby zapewnić odpowiednią dawkę hormonów.

Co robić w przypadku biegunki lub wymiotów?

Podczas wymiotów lub biegunki, istnieje ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Jak wspomniano wyżej, hormony zawarte w tabletkach mogą nie zostać w pełni wchłonięte przez organizm, co może prowadzić do obniżenia ich działania.

Jeśli wymioty wystąpią w ciągu 3-4 godzin od zażycia tabletki, istnieje ryzyko, że nie została ona w pełni wchłonięta. W takiej sytuacji, jeśli to możliwe, należy jak najszybciej przyjąć kolejną tabletkę.

Po przyjęciu dodatkowej tabletki, nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony, chyba że wymioty się powtarzają. Jeśli jednak kolejna tabletka również zostanie zwrócona lub wymioty są uporczywe, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy lub wkładkę antykoncepcyjną diafragma caya do samodzielnego zakładania i wyjmowania, przez co najmniej 7 dni.

W przypadku uporczywych wymiotów, które trwają dłużej niż kilka godzin, skuteczność antykoncepcji może być znacznie obniżona. W takiej sytuacji stosuj dodatkową metodę antykoncepcji przez 7 dni od ustąpienia wymiotów.

Przy jednorazowej łagodnej biegunce ryzyko obniżenia skuteczności jest niewielkie, ale przy ciężkiej, wodnistej czy kilkudniowej, stosuj dodatkową antykoncepcję przez 7 dni.

Warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odmienne postępowanie w danej sytuacji, w tym doradzi inne metody ochrony przed ciążą. Jeżeli istnieje podejrzenie, że skuteczność antykoncepcji hormonalnej została obniżona, a doszło do stosunku płciowego bez dodatkowego zabezpieczenia, można rozważyć antykoncepcję awaryjną (tzw. pigułkę „po”), po uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Pessar podpierający w formie wkładki dopochwowej w wysiłkowym nietrzymaniu moczu do samodzielnego zakładania

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

EFEMIA pessar podpierający

 

Leave a Reply

Translate »