, Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej, Naturalna PłodnośćStosujesz antykoncepcję hormonalną? Poznaj najczęściej pojawiające się na jej temat fakty i mity!

Antykoncepcja hormonalna potrafi wzbudzać wiele kontrowersji, ponieważ  nie od wczoraj wiadomo, że nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Świadczy o tym długa lista skutków ubocznych, jaką możemy przeczytać w każdej ulotce dołączonej do opakowania. W związku z tym formułowanych jest na jej temat wiele mitów, które czasem trudno odróżnić od prawdy. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na jej temat!

Krwawienia w trakcie cyklu podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej to coś groźnego.

Mit. Bardzo często się zdarza, że podczas pierwszych miesięcy stosowania pigułek, może dochodzić do plamień. Ma to związek z wahaniem hormonów w organizmie i po kilku cyklach powinno ustąpić. Jednak jeśli krwawienia cię niepokoją lub trwają zbyt długo – skonsultuj się z ginekologiem. Najprawdopodobniej wystarczy zmienić tabletki na inne, jednak zawsze warto się upewnić, czy wszystko jest w porządku.

Plastry antykoncepcyjne są odpowiednie dla każdej kobiety?

Mit.. Generalnie nie ma takiej metody antykoncepcyjnej, która byłaby odpowiednia dla każdej kobiety. W przypadku plastrów, ich działanie polega na uwalnianiu hormonów bezpośrednio do krwiobiegu przez skórę. Jest to duży plus, ponieważ nie obciążają wątroby, tak jak pigułki antykoncepcyjne. Nie są jednak wskazane dla kobiet mających nadwagę i ważących więcej niż 90kg, ponieważ ich skuteczność może być wtedy obniżona. Ponadto nie będą wskazane również dla kobiet bardzo aktywnych, które uprawiają często sport, pływają, korzystają z sauny, ponieważ pod wpływem potu, częstych kąpieli i intensywnego trybu życia istnieje ryzyko, że się odkleją.

Tabletki antykoncepcyjne powodują tycie.

Mit. Tabletki antykoncepcyjne nie powodują powiększania się tkanki tłuszczowej w organizmie kobiety i w związku z tym klasycznego tycia. Jednym ze skutków ubocznych zażywania pigułek może być proces zatrzymywania wody w organizmie, który jednak nie ma nic wspólnego z odkładaniem się tłuszczu. Ponadto dzisiejsze tabletki zawierają znacznie mniejszą ilość  hormonów niż kiedyś, dlatego ryzyko zatrzymywania się wody jest znacznie mniejsze.

Po odstawieniu tabletek mogą pojawić się problemy z zajściem w ciążę

Prawda. Długotrwałe przyjmowanie hormonów powoduje zaburzenie naturalnej gospodarki hormonalnej, przez co organizm może odzwyczaić się od owulacji. Po odstawieniu hormonów często mija pewien okres czasu, nim układ hormonalny wróci do normy i się ustabilizuje. W tym okresie mogą pojawić się jednak problemy z zajściem w ciążę.  W cierpliwość powinny się uzbroić w szczególności panie, które korzystały z zastrzyku antykoncepcyjnego, ponieważ przyjmuje się, że płodność powraca najdłużej do normy po stosowaniu tej metody antykoncepcyjnej.

Antybiotyki, leki, biegunka, wymioty obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Prawda. Korzystając z doustnej antykoncepcji należy mieć się na baczności w przypadku, gdy stosujemy jakieś inne leki lub zaczynamy brać antybiotyki. Wiele preparatów wchodzi w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi i obniża ich skuteczność. Zawsze w takich sytuacjach należy skonsultować tę sprawę z lekarzem i pamiętać o dodatkowym zabezpieczaniu się. Naszą uwagę należy również zwrócić w momencie, gdy w bliskim odstępie czasowym od przyjęcia tabletki wystąpią u nas silne wymioty lub biegunka. Możliwe, że tabletka nie zdążyła się wchłonąć i ochrona antykoncepcyjna może być obniżona.

Pigułki mogą zmniejszać ochotę na seks..

Prawda Niektóre panie obserwują u siebie spadek libido podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ma to związek z hormonami, które zawierają i hamowaniem owulacji, podczas której w naturalnych warunkach większość pań ma największy apetyt na seks. Poza spadkiem libido może również pojawić się suchość pochwy. W takich sytuacjach należy udać się do ginekologa, który zmieni tabletki na inne. Można również stosować różnego rodzaju żele nawilżające.

Tabletek antykoncepcyjnych nie powinny przyjmować kobiety, które palą i są po 35 roku życia.

Prawda. Hormonalnych metod antykoncepcyjnych nie zaleca się kobietom, które skończyły 35 rok życia i palą papierosy, ponieważ rośnie wtedy ryzyko zachorowania na zakrzepicę i choroby układu krążenia.

Antykoncepcja hormonalna chroni w 100% przed ciążą.

Mit.Żadna forma stosowanej antykoncepcji nie zabezpiecza w 100% przed zajściem w ciążę. Co prawda antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod, jednak zawsze istnieje margines błędu jaki może się pojawić. Będzie to np.: zapomnienie o przyjęciu tabletki, równoczesne stosowanie innych leków, wymioty, biegunka itd. a wszystkie te elementy zmniejszają ochronę antykoncepcyjną.

 

 

1 komentarz

  1. Adaśka

    no dokładnie w przypadku antykoncepcji hormonalnej nawet my sami jako ludzie bywamy zawodni… moja kumpelka przez regularne zapominanie o tabletkach niestety wpadła… ciąża niezaplanowana kompletnie! nikt nie jest idealny a ja juz z gory zakladalam ze w moim przypadku moze byc bardzo podobnie, wiec stwierdzilam ze bede dmuchac na zimne i decyduje sie na wkładkę hormonalną levosert żeby miec czyste sumienie 🙂 zakłada się ja raz na 3 lata i ma sie problem z glowy – bez myslenia o lykaniu czy innym/dodatkowym zabepieczeniu

    Odpowiedz

Leave a Reply

, Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej, Naturalna Płodność
, Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej, Naturalna Płodność
, Fakty i mity o antykoncepcji hormonalnej, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

Odwiedź nasz Sklep

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Translate »