Objawy dni płodnych i niepłodnych

Objawy dni płodnych i niepłodnych

Objawy dni płodnych i niepłodnych

Dni w cyklu menstruacyjnym kobiety, kiedy ciąża jest możliwa to tzw. okno płodności. Ich występowanie zależy od długości cyklu miesiączkowego, który może się różnić w zależności od jednostki. Jakie są objawy dni płodnych i niepłodnych?

Czym jest owulacja?

Najbardziej płodny dzień to dzień uwolnienia komórki jajowej z jajnika (owulacja). Podczas jajeczkowania gameta opuszcza jajniki i przemieszcza się do jajowodów, gdzie może zostać zapłodniona przez plemnik. Proces ten jest napędzany przez hormony rozrodcze. Przed owulacją wzrasta poziom hormonu luteinizującego (LH), który powoduje pęcznienie i pęknięcie pęcherzyka Graafa. Wzrasta również poziom hormonu folikulotropowego (FSH).

Owulacja zwykle występuje w połowie cyklu miesiączkowego. Dzieje się to po fazie folikularnej i około 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu. Jednak proces ten może się znacznie różnić w zależności od osoby, a nawet z cyklu na cykl. Owulacja czasami zdarza się częściej niż raz w cyklu. W innych przypadkach w ogóle nie występuje, nawet gdy ma miejsce miesiączka. Jest to spowodowane m.in. zaburzeniami hormonalnymi. Może to utrudnić monitorowanie owulacji, ale zwracanie uwagi na zmiany fizyczne może pomóc w identyfikacji, kiedy dochodzi do owulacji.

Objawy dni płodnych

Do dni płodnych zalicza się pięć dni przed jajeczkowaniem, dzień owulacji oraz dzień po niej. Tak szerokie okno płodności jest spowodowane faktem, że plemniki mogą przetrwać w organizmie aż do 5 dni oraz występowaniem u niektórych kobiet cykli nieregularnych. Jednak największa szansa na zajście w ciążę jest podczas owulacji. Natomiast podczas dni niepłodnych, które obejmują większą część cyklu, możliwość zapłodnienia jest znikoma.

Ustalenie dokładnego dnia owulacji może być trudne, ale istnieje kilka sposobów na określenie, kiedy jest się w najbardziej płodnym punkcie cyklu. Oto kilka oznak i objawów dni płodnych.

Zmiany śluzu szyjkowego to jeden z objawów owulacji, których można doświadczyć. Gdy zbliżamy się do owulacji, ciało wytwarza więcej estrogenu, powodując, że śluz szyjki macicy staje się rozciągliwy i przejrzysty, jak białko jaja, co pomaga plemnikom dopłynąć do komórki jajowej uwalnianej podczas owulacji. Ilość śluzu szyjkowego oraz jego wygląd różnią się w zależności od kobiety. W przypadku dni niepłodnych ilość wydzieliny jest skąpa, a śluz jest gęsty i białawy albo kremowy.

Tkliwe oraz obrzmiałe piersi mogą być kolejną oznaką owulacji, dzięki napływowi hormonów do organizmu tuż przed i po owulacji. Co więcej, nudności i bóle głowy to dwa możliwe skutki uboczne owulacji spowodowane zmianą poziomu estrogenu i progesteronu. Może również występować ostry lub tępy skurcz w podbrzuszu po stronie, gdzie jajnik uwalnia komórkę jajową. Zwykle utrzymuje się od kilku minut do kilku godzin.

Podczas owulacji może pojawić się delikatne plamienie lub krwawienie. Ten objaw owulacji może wystąpić, gdy pęcherzyk, który otacza i chroni rozwijający się oocyt, dojrzewa, rośnie, a następnie pęka, powodując niewielkie krwawienie. Wydzielina owulacyjna może mieć kolor od czerwonego do ciemnobrązowego.

Innym częstym objawem owulacji jest zmiana libido. Niektóre kobiety zauważają, że ich popęd seksualny wzrasta podczas owulacji, co jest naturalnym czynnikiem wywodzącym się z ewolucyjnego dążenia do rozmnażania się.

Podczas owulacji szyjka macicy może stać bardziej miękka, wilgotna i otwarta, a także znajdować się wyżej niż normalnie. Zaleca się regularne monitorowanie położenia szyjki macicy i właściwości śluzu pochwowego pod kątem objawów owulacji. Poznanie różnic w trakcie cyklu menstruacyjnego może zająć trochę czasu i często jest trudniejsze niż obserwowanie innych objawów owulacji wymienionych powyżej.

Podstawowa temperatura ciała wzrośnie podczas owulacji i pozostanie w tym czasie podwyższona. Tutaj również zalecana jest systematyczność. Śledzenia podstawowej temperatury ciała warto dokonywać przez kilka miesięcy, ponieważ zwykle różnica jest niewielka (0,2–0,5 stopnia Celsjusza), a dzięki regularności będzie łatwiej zauważać wzorce oraz identyfikować znaczące zmiany.

Jeśli objawy są dokuczliwe i nasilają się, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Afrodyta Tester Owulacyjny na ślinę – Test Owulacyjny ze śliny

 

 

Leave a Reply

Translate »