Najskuteczniejsze metody antykoncepcji
Metod antykoncepcyjnych mamy dzisiaj ogrom, ale wybór tej najlepszej i najskuteczniejszej dla nas, wbrew pozorom, może nie być wcale taki prosty. Każda kobieta jest inna i ma różne odczekiwania od swojej metody antykoncepcyjnej. Najważniejsza kwestia to oczywiście skuteczność, ale szereg innych czynników związanych z wyborem tej konkretnej jest dość długi i czasem nie mniej istotny, co cel antykoncepcji samej w sobie.
Dla niektórych kobiet największe znaczenie ma wpływ danej metody zabezpieczenia na zdrowie, dla innych ważniejsza będzie wygoda w stosowaniu, dla jeszcze innych – pełnia doznań podczas seksu. Wiele zależy również od stylu życia, jaki prowadzimy, czy mamy stałego partnera i czy regularnie współżyjemy. Ponadto ważną rolę odgrywa czynnik zdrowotny, wiek, czy fakt, że obecnie, np. karmimy piersią, ponieważ nie każda antykoncepcja będzie wtedy odpowiednia. Nie możemy się również w pełni sugerować opiniami innych osób, ponieważ, to, że nasza przyjaciółka zachwala plastry antykoncepcyjne, nie musi oznaczać, że będziemy z nich podobnie zadowolone. Każda kobieta jest inna, a antykoncepcja to sprawa bardzo indywidualna, dlatego ginekolog musi ją odpowiednio dostosować. Wszystkie sposoby zapobiegania ciąży mają swoje wady i zalety, nie ma jednej uniwersalnej i najskuteczniejszej metody.
Do wyboru mamy naturalne metody antykoncepcji, które nie ingerują w żaden sposób w kobiecy organizm, przez co są najbezpieczniejsze dla zdrowia, jednak nie będą dobrym rozwiązaniem dla pań, które miewają nieregularne cykle, a także nie posiadają stałego partnera.
Drugim rozwiązaniem jest antykoncepcja hormonalna, będąca w czołówce metod cieszących się największą skutecznością, ponieważ posiada jeden z najniższych wskaźników w indeksie Pearl’a, jednakże obciąża organizm, poprzez sztuczne sterowanie jego gospodarką hormonalną, a także zawiera szereg przeciwskazań do stosowania, m.in. dla kobiet palących, z nadwagą, lub cierpiących na różne choroby, dlatego też nie będzie odpowiednia dla każdej kobiety.
Kolejną metodą antykoncepcyjną – mechaniczną , i to z pewnością najpopularniejszą, jest oczywiście prezerwatywa. Przeznaczona dla panów, cieszy się dużą skutecznością, ale przede wszystkim, jako jedyna forma antykoncepcji, zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Sprawdza się, jeśli nie posiada się stałego partnera, ale może uczulać i zakładanie jej wymaga oderwania się od wzajemnych przyjemności, co może obniżyć atmosferę w łóżku.
Jeszcze inną metodą zapobiegania ciąży będą chemiczne środki plemnikobójcze, np. żele, globulki, które jednak nie mają najwyższej skuteczności i najlepiej je stosować, jako dodatkowa antykoncepcję.
Jak widać, żadna z metod nie jest idealna, dlatego trzeba dobrać ją indywidualnie. Sposób działania prezerwatywy znany jest każdemu, natomiast nie zawsze tak jest w przypadku antykoncepcji hormonalnej, a także naturalnych metody zapobiegania ciąży.
Antykoncepcja hormonalna
Pigułki antykoncepcyjne
Są jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod antykoncepcji. Zawierają hormony: estrogen oraz progestagen, które blokują owulację oraz zagęszczają konsystencję śluzu, tak aby nie mogły przedostać się przez niego plemniki. Tabletki należy przyjmować regularnie, o stałej porze, ponieważ pominięcie dawki ma wpływ na obniżenie ich skuteczności. Istnieją również pigułki jednoskładnikowe (minipigułka), które zawierają tylko jeden hormon. Zalecane są przede wszystkim kobietą karmiącym, które nie mogą przyjmować estrogenów.
Plaster antykoncepcyjny
Tak jak tabletki antykoncepcyjne – również zawiera hormony. Dostarczanie ich do organizmu nie następuje doustnie, tylko poprzez przenikanie przez skórę. Ma to swoje plusy, ponieważ plastry nie obciążają wątroby, tak jak pigułki, które są bezpośrednio do niej wchłaniane . Plaster jednak może powodować reakcje alergiczne, odkleić się i nie jest odpowiedni dla kobiet z nadwagą. Przykleja się go raz na tydzień.
Zastrzyk antykoncepcyjny
Aplikowany jest raz na 3 miesiące przez lekarza. To wygodna forma antykoncepcji, ponieważ nie trzeba o niej pamiętać codziennie i o tej samej porze, tak jak w przypadku tabletek. Nie jest jednak polecany kobietom, które w najbliższym czasie będą planowały powiększenie rodziny, ponieważ przywracanie płodności po odstawieniu zastrzyków może zajmować nawet 2 lata.
Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna
Ginekolog umieszcza ją w pochwie na dłuższy okres czasu, przez co jest wygodną metodą. Uwalnia ona pewną ilość hormonów do organizmu kobiety. Do efektów ubocznych zalicza się: obfite miesiączkowanie, możliwość wypadnięcia wkładki, a w rzadkich przypadkach – ciążę pozamaciczną.
Naturalne metody antykoncepcyjne
Są najbezpieczniejsze dla zdrowia, ponieważ nie ingerują w naturalne funkcjonowanie organizmu. Polegają na systematycznej obserwacji własnego organizmu i zmian w nim zachodzących podczas całego cyklu menstruacyjnego. Do naturalnych metod zaliczamy: metodę termiczną, objawową, termiczno-objawową. Obserwując nasze ciało rejestrujemy podstawowe czynniki płodności (temperatura ciała, poziom hormonów, struktura śluzu szyjkowego, szerokość szyjki macicy), które dostarczają nam informacji na jakim etapie cyklu możemy się obecnie znajdować. Zdarza się, że wskaźniki te zostają zaburzone przez różne czynniki zewnętrzne, takie jak tryb życia, dieta, intensywny sport, podróże, choroby, stres itd. i ustalenie fazy płodnej jest trudne. W takich sytuacjach pomocą służą kobiecie nowoczesne testery owulacyjne na ślinę wielokrotnego użytku, np. Tester Afrodyta czy komputery cyklu, np. Cyclotest 2 Plus i myWay, które ułatwiają analizę i interpretację znaków, jakie dostarcza kobiecy organizm i dokładnie ustalają, czy kobieta ma dni płodne, czy niepłodne.
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy