Jakie są objawy owulacji?
Owulacja, czyli jajeczkowanie oznacza pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej gotowej do zapłodnienia. W tym okresie kobieta jest płodna i jeśli będzie współżyła bez zabezpieczenia, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo duże.
Dlatego też ustalenie momentu owulacji jest niezwykle istotne dla kobiet, które planują powiększyć rodzinę, a także tych, które jeszcze nie są na to gotowe. Wydawać by się mogło, że wyznaczenie momentu jajeczkowania jest proste – przecież wszędzie piszą, że owulacja przypada na ok. 14 przed kolejną miesiączką – nic bardziej mylnego. Jest to jedynie ogólne przybliżenie, ponieważ płodność kobiety uzależniona jest od różnych czynników. Każdy organizm jest inny i jego funkcjonowanie nie zawsze pokrywania się z podręcznikowym opisem. Wiele kobiet ma nieregularne cykle i owulacja wypada im w zupełnie innym czasie, niż można by się było jej spodziewać. Po czym ją w takim razie rozpoznać? Do najczęstszych objawów owulacji należą:
– podwyższona temperatura ciała,
– przeźroczysty, rozciągliwy śluz,
– lekki ból w okolicy podbrzusza i jajników,
– wzmożony popęd seksualny,
– nadwrażliwość piersi,
– plamienie okołoowulacyjne,
– zatrzymywanie wody w organizmie
Ustalenie pojawienia się dni płodnych wymaga dokładnej i systematycznej obserwacji własnego ciała. Codzienne pomiary temperatury, obserwacja śluzu na bieliźnie należą do naturalnych metod planowania rodziny. Jeśli kobieta ma problem z określeniem momentu owulacji, może skorzystać z tradycyjnych jednorazowych testów owulacyjnych czy popularnych coraz więcej wielorazowych testerów owulacyjnych na ślinę, które znacznie pomagają w określaniu dni płodnych za pomocą analizy stężenia hormonu owulacyjnego LH w moczu lub poziomu estrogenu w ślinie. Innym wygodnym rozwiązaniem są komputery cyklu analizujące dane owulacyjne i tym samym pomagające w ustaleniu jajeczkowania.