Jeśli nie starasz się zajść w ciążę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wieku 40-50 lat nadal będziesz musiała stosować jakąś metodę antykoncepcji. Dzieje się tak za każdym razem, gdy uprawiasz seks, aż do menopauzy. Jaka metoda kontroli urodzeń będzie najskuteczniejsza?
Czy muszę po czterdziestce stosować antykoncepcję?
Niektórym może wydawać, że po 40. roku życia, czyli w okresie okołomenopauzalnym, szanse na ciążę są niewielkie. Tymczasem jest inaczej.
Jeśli jesteś w okresie menopauzy, to nie masz okresu przez 12 miesięcy z rzędu. Jednak nawet gdy rzadko miesiączkujesz, nadal istnieje ryzyko zajścia w ciążę, jeśli nie stosujesz środków antykoncepcyjnych.
Dla niektórych pozytywny wynik testu ciążowego jest szczęśliwą niespodzianką. Ale nie jest to pozbawione niebezpieczeństwa. Ryzyko powikłań związanych z ciążą zwiększa się wraz z wiekiem. Negatywne konsekwencje obejmują cukrzycę ciążową i wysokie ciśnienie krwi, a także zwiększają ryzyko poronień.
Jeśli nie chcesz zajść w ciążę i nie osiągnęłaś jeszcze menopauzy, istnieje wiele metod kontroli urodzeń, które mogą być odpowiednie dla Ciebie, Twojego zdrowia i stylu życia.
Jaka metoda antykoncepcji jest skuteczna dla 40-latki?
Metoda antykoncepcji, którą stosowałaś w wieku 20 lub 30 lat, może nie być najlepszą opcją w wieku 40 i 50 lat. Twoje ciało i tryb życia się zmieniły. Nadszedł czas, aby porozmawiać z lekarzem o nowych możliwościach antykoncepcji.
Nie wszystkie kobiety po czterdziestce lub pięćdziesiątce muszą zmieniać metodę antykoncepcji, na której polegały od lat. Być może będziesz w stanie nadal trzymać się zaufanej pigułki, plastra lub pierścienia aż do menopauzy. Podczas rozmowy o dostępnych opcjach lekarz rozważy wszelkie czynniki w tym Twoją wagę, palenie tytoniu, ciśnienie krwi i historię medyczną, co pozwoli na dopasowanie odpowiedniej metody.
Jeśli u pacjentki występują pewne schorzenia, takie jak rak piersi lub zakrzepy krwi w przeszłości, lekarz może zalecić stosowanie środków hormonalnych zawierających wyłącznie progestagen.
Jedną z najbezpieczniejszych metod dla kobiet nie planujących już potomstwa są wkładki wewnątrzmaciczne hormonalne lub miedziane. O doborze odpowiedniej wkładki wewnąrzmacicznej tzw. spirali decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentką na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz oczekiwań pacjentki.
Jeśli nie uprawiasz seksu często, możesz zaprzestać codziennej lub długoterminowej kontroli urodzeń i zamiast tego używać prezerwatyw lub wkładki antykoncepcyjne jak Diafragma Caya. Ich zadaniem jest stworzenie bariery, która uniemożliwia dotarcie plemnikom do komórki jajowej. Diafragmę Caya umieszcza się w pochwie podobnie jak tampon bezpośrednio na szyjce macicy. Dzięki ergonomicznemu kształtowi dopasowuje się do wnętrza układu rodnego, szczelnie zagradzając drogę plemnikom.
Jeśli jesteś pewna, że nie chcesz mieć więcej dzieci i nie chcesz kłopotów związanych z częstymi dawkami środków antykoncepcyjnych, możesz zdecydować się na nieodwracalny zabieg podwiązania jajowodów.
Jak widzisz dobór odpowiedniej metody antykoncepcji jest zindywidualizowany. Pamiętaj, żeby poinformować swojego lekarza, jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek skutki uboczne stosowania danej techniki.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu
Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi