Jaka metoda antykoncepcji dla kobiety palącej papierosy, a jakiej antykoncepcji należy unikać?

Metoda antykoncepcji dla kobiety palącej papierosy

Metoda antykoncepcji dla kobiety palącej papierosy

Palenie poważnie szkodzi zdrowiu zarówno palacza jak i osób w jego najbliższym otoczeniu. Uzależnienie od nikotyny to powszechny problem i występuje on na całym świecie. Szacuje się, że aż 1,2 miliarda ludzi sięga codziennie po papierosa. Jest to również przyczyna wielu przedwczesnych zgonów spowodowanych poważnymi dolegliwościami takimi jak nowotwory, choroba wrzodowa układu pokarmowego, choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

Chcąc ograniczyć swoją płodność przy aktywnościach seksualnych musimy wybrać odpowiednią metodę antykoncepcyjną. Kobiety palące papierosy, ze względu na gorszą jakość zdrowia i ryzyko wielu schorzeń powinny udać się do zaufanego ginekologa w celu konsultacji i doboru i odpowiedniej metody antykoncepcji.

Palisz papierosy? Tej metody antykoncepcji lepiej unikać

Jeśli jesteś osobą palącą, należy bezwzględnie unikać dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Najbardziej niebezpieczne wydają się tabletki, w składzie których znajdziemy estrogen. Hormon ten oraz nikotyna wydzielająca się z papierosów, oddziałują na siebie mogąc prowadzić do groźnych powikłań. Nie wpływa to jednak na skuteczność antykoncepcji. Częstym przypadkiem jest pojawienie się u pacjentek zakrzepicy żylnej, a wieloletnie przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych w rezultacie prowadzić może do zawału serca, udaru mózgu, zatorów płucnych oraz przewlekłej niewydolności żylnej. Największe ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego obejmuje kobiety po 35 roku życia.

Bezpieczne metody antykoncepcyjne

Kobieta paląca ma nadal ogromny wybór w kwestii dobrania odpowiedniego rodzaju metody antykoncepcji. Dla pań, które mają już za sobą pierwszy poród polecana jest min. wkładka wewnątrzmaciczna, czyli tzw. spirala. Rozróżniamy dwa rodzaje wkładek- miedzianą oraz hormonalną. Miedziana znacznie ogranicza funkcjonowanie plemnika poprzez  oddziaływanie jonów metali i powoduje swoisty stan zapalny. Hormonalna natomiast uwalnia pochodną progesteronu, który zwiększa gęstość śluzu szyjkowego. Jest to antykoncepcja długoterminowa- zaaplikowana może posłużyć przez wiele lat.

Na podobnej zasadzie działają specjalistyczne implanty. Wszczepione pod skórę stopniowo uwalniają progestagen, który uniemożliwia zajście w ciążę. To metoda dopuszczalna do stosowania przez kobiety karmiące piersią. Warto zainteresować się też najnowszym sposobem antykoncepcji. Zastrzyki zawierające w składzie progesteron zagęszczają śluz pochwowy i blokują owulację. Aby spełniały swoją funkcję należy powtarzać ich wykonanie co 3 miesiące.

Możliwość wyboru dotyczy także metod chemicznych. Wszelkiego rodzaju globulki, kremy czy pianki antykoncepcyjne nie będą miały negatywnego wpływu na zdrowie kobiety palącej.

Alternatywą są też powszechnie dostępne prezerwatywy lub kapturki czy diafragmy dopochwowe, które stanowią mechaniczną metodę antykoncepcji. To skuteczny sposób zapobiegania ciąży pod warunkiem poprawnej aplikacji. Dodatkową zaletą diafragmy dopochwowej jest fakt, że jest niewyczuwalna zarówno dla kobiety jak i mężczyzny, można ją z powodzeniem stosować także w okresie karmienia piersią.

 

Pozostaje również obserwacja naszego ciała, co w rezultacie pozwoli określić dni, w których jesteśmy niepłodne. Na rynku jest dostępnych wiele produktów do monitorowania własnego cyklu w celu wyznaczenia dni płodnych i niepłodnych. Najpopularniejsze z nich to komputery cyklu czy nowoczesne monitory płodności i testery owulacyjne.

W razie obaw pamiętajmy, że ginekolog rozwieje nasze wątpliwości, odpowie na nurtujące pytania oraz na podstawie wywiadu lekarskiego wskaże najlepsze rozwiązanie.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Komputery cyklu – skuteczna metoda objawowo-termiczna do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

 

 

Leave a Reply

Translate »