Współcześnie istnieje wiele sprawdzonych sposobów antykoncepcji. Od wielu lat to właśnie prezerwatywa jest jedną z najczęściej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Łatwa w obsłudze zyskała całkiem pokaźne grono fanów. Jest ona powszechnie dostępna- w aptekach, sklepach czy nawet przydrożnych kioskach.
Wciąż jednak w niektórych przypadkach jej użycie sprawia problem, a z pozoru prosta instrukcja nie wystarcza, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Jak więc założyć prezerwatywę i ją zdejmować aby spełniała swoją funkcję? Jak zwiększyć jej skuteczność? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Jak założyć prezerwatywę? Jak poprawnie obchodzić się z prezerwatywą?
Na początek warto zaznaczyć, że prezerwatywa to środek jednorazowy. Pod żadnym pozorem nie należy używać jej więcej niż raz odwracając np. na drugą stronę. Nie należy wrzucać jej także do toalety. Jej miejsce jest w koszu na śmieci.
Kiedy chcemy użyć prezerwatywy, w pierwszej kolejności sprawdźmy jej datę ważności oraz to, czy pudełko nie jest uszkodzone. W momencie, gdy byłaby przeterminowana może dużo łatwiej ulec pęknięciu. Opakowanie otwieramy spokojnie i uważnie, aby nie uszkodzić jej paznokciem.
Gdy członek partnera jest w całkowitym wzwodzie, należy przyłożyć prezerwatywę do jego czubka i delikatnie rozwijać wzdłuż przytrzymując przy tym zbiorniczek na spermę- aby nie nagromadziło się w nim powietrze. Warto sprawdzić czy wszystko odpowiednio do siebie przylega. Podczas stosunku co jakiś czas kontrolujmy czy prezerwatywa nie zsuwa się z penisa. W momencie wyjmowania członka z pochwy partnerki, należy ją przytrzymać aby zapobiec zsunięciu się.
Skuteczność prezerwatywy
Metoda ta według wskaźnika Pearla, który wynosi 2-15 prezentuje się bardzo dobrze. Znaczy to tyle, że na 100 kobiet, które regularnie uprawiają seks i korzystają z prezerwatyw 2-15 zajdzie w ciążę. W momencie gdy jest odpowiednio używana zwiększamy jej skuteczność. Zaleca się aby nie łączyć prezerwatyw z nieodpowiednimi lubrykantami i różnego typu olejkami, które mogą uszkodzić materiał.
Ogromną zaletą używania prezerwatyw jest dodatkowa ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ograniczają zachorowania na min. HIV, rzeżączkę, kiłę, kandydozę miejsc intymnych i wiele innych.
Przeczytaj także: