Testy owulacyjne to proste w obsłudze narzędzia, które pozwalają określić w jakim – płodnym lub niepłodnym okresie kobieta się aktualnie znajduje. Z testów owulacyjnych najczęściej korzysta się w trakcie starań o dziecka, ponieważ pomagają wyznaczyć czas, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Czy można jednak zmienić ich zastosowanie? Dowiedz się, czy testy owulacyjne można uznać za metodę antykoncepcyjną?
Działanie testów owulacyjnych
O owulacji, czyli najbardziej płodnym okresie w cyklu miesiączkowym świadczy wzrost LH (tzw. hormonu luteinizującego). To właśnie na jego aktywności opierają się tradycyjne testy owulacyjne na mocz.
Hormon LH wyzwala moment owulacji, powodując uwalnianie dojrzałego pęcherzyka jajnikowego, dzięki czemu może być on przechwycony przez strzępki jajowodu. Test owulacyjny pozwala wyznaczyć moment jajeczkowania, dzięki czemu wskazuje moment, w którym istnieje największa szansa zapłodnienia. W ciągu jednego cyklu zaleca się kilkukrotne wykonanie testu owulacyjnego (w ciągu paru dni), aby precyzyjnie wyznaczyć dzień, w którym występuje wzrost hormonu luteinizującego. Na rynku dostępne są jednorazowe testy paskowe, płytkowe lub strumieniowe, które wykonuje się poprzez pobranie próbki moczu a następnie naniesieniu jej na test.
Aktualnie można zakupić również testy owulacyjne, które nadają się do wielokrotnego użytku, np. tester Afrodyta ze śliny, które na podstawie kilku kropel śliny wyznaczają z dużą precyzją dni płodne i niepłodne. Działanie testera ze śliny opiera się na aktywności hormonu estrogenu, tzn. wykryciu jego wzrostu wskazującego na owulację, z próbki śliny a nie z moczu jak w przypadku tradycyjnych testów owulacyjnych.
Czy testy owulacyjne można stosować jako metodę antykoncepcyjną?
Testy owulacyjne na ślinę pozwalają wyznaczyć dni płodne i niepłodne z dużą skutecznością i informują o zbliżającej się owulacji już na ok. 3 dni zanim ona wystąpi, a więc kobieta jest w stanie zaplanować swoje życie intymne z wyprzedzeniem i odpowiednio się zabezpieczyć przed nieplanowaną ciążą.
Testy owulacyjne na mocz wykrywają stężenie poziomu LH max. na 48 godzin przed jajeczkowaniem, co wobec żywotności plemników wynoszącej ok. 72 godziny sprawia, podejmowanie współżycia parę dni przed pozytywnym wynikiem testu owulacyjnego na mocz może doprowadzić do nieplanowanego poczęcia.
Stosowanie testów owulacyjnych może dodatkowo stanowić wsparcie dla innych metod antykoncepcji w szczególności metod naturalnych. Może okazać się na przykład świetnym uzupełnianiem dla metody objawowo-termicznej.
Przeczytaj także:
Ból podczas stosunku – przyczyna i sposoby leczenia
Jakie ma kobieta alternatywy jeśli nie chce stosować hormonów?
Ile trwają dni płodne? To wcale nie jest takie oczywiste!
Antykoncepcja mechaniczna – w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?
.