Znajomość przebiegu cyklu miesiączkowego pozwala oszacować, w jakie dni istnieje największe prawdopodobieństwo, aby zajść w ciążę. Za najbardziej płodny uznaje się dzień owulacji (wypadający ok. 14 dnia cyklu) oraz kilka dni przed oraz i kilka dni po niej. Przy regularnych miesiączkach szansa na zajście w ciążę tuż przed okresem jest dość niska. Jednak w niektórych sytuacjach, np. gdy cykle nie są regularne (np. są bardzo krótkie) możliwość zapłodnienia staje się dużo bardziej realna.
Stosunek przed miesiączką – naturalne zabezpieczenie przed zajściem w ciążę?
Ze względu na fakt, że standardowo okres przed miesiączka jak i czas trwania uznaje się za niepłodny, wiele par uważa, że podejmowanie stosunku w tym czasie jest bezpieczne. Rzeczywiście, podręcznikowo ten czas uznawany jest za niepłodny, a podejmowanie w tym czasie stosunku wiąże się ze znikomą szansą zajścia w ciążę. Sytuacja ulega zmianie, kiedy weźmiemy pod uwagę kilka wyjątków dotyczących przebiegu kobiecego cyklu.
- Należy pamiętać, że żywotność plemników w kobiecym organizmie może być dłuższa (mogą przebywać w pochwie nawet do 5 dni). W tego typu sytuacji kobieta może podejmować stosunek w dni niepłodne (np. w dni poprzedzające miesiączkę), a mimo to zajść w ciążę.
- Kobiety różnią się ilością dni płodnych i niepłodnych w ciągu cyklu, co uzależnione jest długością jego trwania. Niektóre kobiety mają bardzo krótkie cykle – trwające zaledwie 26 dni. W tego typu przypadkach moment owulacji przypada dużo wcześniej – mamy do czynienia ze zjawiskiem wczesnej owulacji, która niekiedy może pojawić się nawet przed 10 dniem cyklu. Jeśli kobieta nie jest świadoma przebiegu swojego cyklu może źle oszacować okres niepłodności i zajść w nieplanowaną ciążę.
- Długość kobiecego cyklu może niekiedy ulec wydłużeniu lub skróceniu. Mogą przyczynić się do tego problemu zdrowotne, silny stres, schorzenia układu rozrodczego lub hormonalnego. Bardzo często powodują one różnorodne ,,anomalie’’ w długości cyklu miesiączkowego, którego mogą dotyczyć więcej niż jednego cyklu.
Jak prawidłowo wyznaczyć dni płodne i niepłodne?
Okres, który standardowo uznajemy za niepłodny nie zawsze należy brać za pewnik. Oprócz standardowej kalkulacji dobrze jest poznać działanie swojego organizmu. Przydatną metodą pozwalającą pewniej oszacować fazę niepłodną i płodną jest codzienna obserwacja śluzu i temperatury, którą dobrze jest robić przez przynajmniej 12 miesięcy. Ponadto na rynku dostępne są narzędzia, pozwalające sprawdzić dni płodne i dni niepłodne. Należą do nich testy i testery owulacyjne jak i specjalistyczne komputery cyklu, które pozwalają wygenerować indywidualny profil cyklu miesiączkowego.
Przeczytaj także:
Jak wyznaczyć dni płodne i niepłodne?
Wskazówki jak zajść w ciążę skutecznie.
Jak obliczyć dni płodne u kobiety z nieregularnymi miesiączkami?