Podczas ciąży Twój cykl menstruacyjny był przerwany. Jednak kiedy po porodzie pojawi się pierwsza miesiączka, mogą nastąpić pewne zmiany. Co musisz wiedzieć?
Kiedy po ciąży normuje się cykl i wraca normalna płodność?
To kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie, często zależy od tego, czy karmisz piersią i jak często. Kobiety, które karmią wyłącznie piersią, zwykle rozpoczynają miesiączkę później niż te, które korzystają z mieszanki mleka naturalnego i modyfikowanego.
Hormon zwany prolaktyną napędza produkcję mleka i zasadniczo tłumi owulację. Jeśli nie dochodzi do jajeczkowania, nie masz okresu. Jeśli karmisz piersią, brak miesiączki przez sześć miesięcy lub dłużej jest normalnym zjawiskiem. Jednak każdy jest inny i u niektórych osób cykle wracają wcześniej czy później niż u innych, zwłaszcza jeśli dochodzi do zakłóceń w codziennym karmieniu lub odciąganiu pokarmu.
Z kolei u osób, które nie karmią piersią, miesiączka może wystąpić już od czterech do ośmiu tygodni po porodzie.
Czy mogę zajść w ciążę przed powrotem okresu?
Tak, możesz zajść w ciążę przed powrotem miesiączki, ponieważ zanim dostaniesz pierwszą miesiączkę po porodzie, będziesz mieć owulację. A jeśli zdarzy Ci się uprawiać seks penetracyjny bez zabezpieczenia podczas owulacji, zajście w ciążę jest zdecydowanie możliwe.
Chociaż karmienie piersią zwykle opóźnia owulację, nie jest to forma antykoncepcji. Jeśli chcesz uniknąć ciąży, zawsze stosuj kontrolę urodzeń. Uzgodnij, która będzie dla Ciebie najlepsza na konsultacji ze swoim lekarzem.
Czym będzie się różnił mój okres poporodowy?
Po porodzie Twój okres może się nieznacznie zmienić. Możesz mieć dłuższe lub krótsze miesiączki, obfitsze lub lżejsze okresy, a długość Twojego cyklu może być różna. Niektóre osoby zauważą nawet zmianę w intensywności odczuwanych objawach.
Chociaż tampon, kubeczek menstruacyjny lub krążek menstruacyjny mogą sprawiać nieco inne wrażenie po aplikacji, większość kobiet nie musi zmieniać produktu (w tym zwiększać jego rozmiaru). Z czasem korzystanie z nich powinno być takie samo jak wcześniej. Jeśli jednak okaże się, że to, co działało przed ciążą, teraz nie działa, możesz poeksperymentować z różnymi produktami higieny menstruacyjnej lub ich rozmiarami.
Cięższe krwawienie i zwiększone skurcze mogą być normalne podczas pierwszych kilku okresów poporodowych. Jeśli jednak musisz zmieniać tampon lub podpaskę co godzinę (lub nawet częściej), powiadom o tym swojego lekarza. Może to sygnalizować problem, taki jak infekcja, mięśniaki lub polipy. Skontaktuj się również ze specjalistą, aby wykluczyć anemię lub dysfunkcję tarczycy, jeśli doświadczysz następujących objawów:
- okresy trwające dłużej niż siedem dni lub zawierające duże skrzepy,
- nieregularne miesiączki,
- plamienie między miesiączkami,
- brak miesiączki trzy miesiące po porodzie lub zaprzestaniu karmienia piersią.
Przeczytaj także:
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu