Antykoncepcja niehormonalna: jakie ma kobieta alternatywy jeśli nie chce stosować hormonów?
Pośród różnych metod zapobiegania przed nieplanowaną ciążą środki hormonalne cieszą się znaczną popularnością. Jednak nie każda kobieta ze względu na problemy zdrowotne może je stosować. Z tych oraz innych powodów coraz więcej kobiet w Polsce jak i na świecie wybiera antykoncepcję niehormonalną. Poznaj alternatywne i niehormonalne metody antykoncepcyjne.
Antykoncepcja niehormonalna
Na rynku dostępne są środki niehormonalne, które równie skutecznie jak metody hormonalne, spełniają funkcje zabezpieczenia podczas stosunku, nie zaburzając tym samym naturalnej równowagi hormonalnej. Niektóre z nich są dobrze znane i ogólnodostępne. Inne natomiast stanowią innowację pośród dostępnych metod antykoncepcyjnych.
Metody mechaniczne – antykoncepcja niehormonalna
Prezerwatywa
Beż wątpienia najpopularniejsza i najlepiej dostępna metoda antykoncepcyjna. Jej ogromną zaletą jest również to, że oprócz zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Minusem stosowania prezerwatywy jest fakt, że może ograniczać przyjemne doznania w trakcie stosunku.
Diafragma antykoncepcyjna – metoda barierowa antykoncepcji bez hormonów
Coraz bardziej popularną metodą antykoncepcji niehormonalnej pozwalającą zapobiec przed nieplanowaną ciążą jest kapturek naszyjkowy, czyli tzw. diafragma, np. diafragma Caya. Diafragma antykoncepcyjna wykonana jest ze specjalnego silikonowego środka, kształtem przypominający kapturek. Diafragmę wprowadza się do pochwy przed stosunkiem, podobnie jak tampon i umieszcza bezpośrednio na szyjce macicy. Dzięki temu plemniki nie mogą wnikać w głąb macicy. Diafragmę Caya najlepiej stosować ze specjalnym żelem antykoncepcyjnym, który po pierwsze ułatwia jej aplikację, a po drugie wzmacnia ochronę przed nieplanowaną ciążą.
Naturalne metody antykoncepcji
Tester owulacyjny
Stosowany w antykoncepcji niehormonalnej sam w sobie nie stanowi metody antykoncepcyjnej, ale pozwala w łatwy sposób oszacować okres płodności i niepłodności. Dostarcza więc kluczowych informacji w kontekście ochrony przed nieplanowanym poczęciem. Oprócz jednorazowych testów owulacyjnych na rynku dostępne są również testery, które można używać wielokrotnie. Jednym z tego typu testerów jest tester owulacyjny Afrodyta. Tester Afrodyta ma wbudowany mini-mikroskop, który na podstawie próbki śliny pozwala odczytać w jakim okresie – płodnym lub niepłodnym znajduje się kobieta. Ponadto jest bardzo praktyczny i dyskretny w użytkowaniu, ponieważ wyglądem przypomina szminkę.
Komputer cyklu
W przypadku bardziej dociekliwych kobiet, pragnących lepiej poznać swój organizm dobrze sprawdzi się specjalne urządzenie pozwalające monitorować przebieg cyklu miesiączkowego. Znany na rynku komputer cyklu cyclotest na podstawie indywidualnych parametrów, monitorowanych przez kobietę (m.in. pomiarów temperatury, obserwacji śluzu) pozwala na wyznaczanie okresów płodności i niepłodności w ciągu miesiąca. Proces ten stanowi odzwierciedlenie głównych założeń naturalnych metod antykoncepcji (metody objawowo-termiczne).
Przeczytaj także:
Jaki jest najlepszy wiek dla kobiety, aby zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko
Kiedy mówimy, że mamy nieregularne miesiączki?
0 komentarzy