Zdecydowana większość dostępnych metod antykoncepcyjnych opiera się na podawaniu sztucznych hormonów płciowych. Jednak nie każda kobieta może stosować środki hormonalne. W przypadku kobiet, które z różnych przyczyn nie mogą przyjmować preparatów hormonalnych dobrze sprawdzi się antykoncepcja mechaniczna, inaczej barierowa.
Antykoncepcja mechaniczna – dla kogo?
Antykoncepcja mechaniczna to dobre rozwiązanie dla kobiet, które – najczęściej z przyczyn zdrowotnych- nie mogą stosować hormonów. Niekiedy przyczyną rezygnacji z hormonów są obawy przed ich szkodliwym działaniem dla zdrowia i wystąpieniem skutków ubocznych. Co prawda skład dostępnych na rynku środków hormonalnych opracowywany jest z myślą o niwelowaniu niepożądanych skutków ubocznych. Jednak niezależnie od tego antykoncepcja hormonalna zawsze będzie stanowić ingerencję w organizm.
Oprócz obaw związanych ze szkodliwością działania hormonów istnieje szereg przeciwskazań zdrowotnych do ich stosowania – są to m.in. choroby zakrzepowo-żylne, zatory płucne, zaburzenia krzepnięcia, cukrzyca lub nowotwory. We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach dobrze sprawdzi się antykoncepcja niehormonalna oparta na stworzeniu plemnikom przeszkody w drodze do komórki jajowej bez ingerencji w równowagę hormonalną. Do tego rodzaju antykoncepcji należy właśnie antykoncepcja mechaniczna.
Antykoncepcja mechaniczna – rodzaje
Prezerwatywa
Najpopularniejszy rodzaj antykoncepcji barierowej. Dodatkowo najłatwiej dostępna i najtańsza metoda antykoncepcji mechanicznej zapobiegania przed nieplanowaną ciążą. Ponadto ta metoda antykoncepcji pozwala ochronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Kapturek dopochwowy
Kapturek dopochwowy (inaczej krążek) służy do aplikacji dopochwowej, której należy dokonać przed stosunkiem. Kapturek antykoncepcyjny należy umieścić na szyjce macicy i po stosunku pozostawić go jeszcze na co najmniej 8 godzin.
Błona dopochwowa (diafragma)
Diafragma antykoncepcyjna to antykoncepcyjna metoda mechaniczna / metoda barierowa / bardzo popularna w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA. Diafragmę antykoncepcyjną podobnie jak kapturek umieszcza się w pochwie przed stosunkiem. Z tą różnicą, że diafragmę stosuje się wraz ze środkiem plemnikobójczym, co zwiększa jej skuteczność antykoncepcyjną.
Środek plemnikobójczy
Specjalny żel antykoncepcyjny, którego zadaniem jest niszczenie i unieruchomienie plemników. Środki plemnikobójcze występują w postaci żeli, globulek, tabletek lub pianek. Środki plemnikobójcze najlepiej stosować kilka minut przed stosunkiem. Metoda ta stosowana samodzielna wykazuje bardzo niską skuteczność, dlatego najlepiej stosować ją jako wsparcie dla innych, np. diafragmy antykoncepcyjnej.
Przeczytaj także: