Domowe badanie piersi czyli minimum nakładu maksimum zysku.
Rak piersi należy do najczęstszych i najbardziej złośliwych nowotworów występujących u kobiet. W Polsce rak piersi jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi zarówno o zachorowalność jak i ilość zgonów. Początkowe stadium choroby jest bezobjawowe dlatego regularne badanie jest kluczem jeśli chodzi o profilaktykę zachorowań. A domowe badanie piersi nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu ani nakładów pieniężnych, wystarczą chęci i odrobina czasu.
Badanie najlepiej jest wykonywać po wieczornej kąpieli, kiedy nasze myśli nie są skupione na trudach dnia codziennego i możemy się całkowicie skupić na własnym ciele. Badanie zacznij od obserwacji piersi, musisz być rozebrana do pasa i stanąć naprzeciw lustra tak by widzieć w nim odbicie piersi. Następnie połóż ręce na karku, biodrach i przyjrzyj się wyglądowi swoich piersi. Sprawdź czy nie pojawiają się w nich wgłębienia bądź pofałdowania, czy nie zmienił się ich kształt lub wielkość, przyjrzyj się też kształtowi brodawki czy nie została ona wciągnięta w głąb piersi.
Dalsza część badania polega na badaniu dotykowym palcami, można je przeprowadzić na 3 sposoby:
A) Ruchy spiralne: metoda ta polega na zataczaniu kółek. Największe koło (od którego zaczynamy) zataczamy po obwodzie piersi wykonując małe koliste ruchy, poruszamy się po spirali ku brodawce, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
B)Ruchy promieniste: przyrównujemy pierś do tarczy zegara, zataczamy niewielkie kółka poczynając od godziny dwunastej, pierwszej itd.
C) Ruchy pionowe: zataczamy kółka wzdłuż wąskich pionowych pasków, od obojczyka do dolnej krawędzi gruczołów. Następnie zmieniamy kierunek i poruszamy się w górę piersi. Ruchy powtarzamy naprzemiennie. O czym powinnaś pamiętać:
a) Badanie wykonuj w pozycji leżącej, ułatwia ona badanie dotykowe. Kobiety z dużym biustem powinny podłożyć pod lewy bark poduszkę.
b) Piersi badaj całą dłonią, rękę trzymaj równolegle do powierzchni skóry i uciskaj nią pierś. Oddzielnie przebadaj brodawkę sutkową, jej otoczkę oraz fragment położony bezpośrednio przy pasze. Badanie prawej piersi przeprowadź lewą dłonią, a prawą rękę trzymaj za głową.
c) Pamiętaj o węzłach chłonnych, sprawdź czy nie są powiększone
d) Przebadaj obie piersi i nie spiesz się, bądź dokładna. Poza domowym badaniem piersi, które powinno się wykonywać regularnie, profilaktyka raka piersi przewiduje jeszcze badanie mammograficzne i ultrasonograficzne.
Mammografia to radiologiczne badanie piersi, przeznaczone przede wszystkim dla kobiet pomiędzy 35 a 40 rokiem życia. Podczas badania pierś jest umieszczana na metalowej podkładce i przyciskana plastikowymi płytkami z góry oraz z boku. Urządzenie prześwietla pierś promieniami rentgenowskimi , po czym otrzymujemy jej obrazy na kliszach. Zdjęcia ukazują struktury sutka oraz ewentualne zmiany nowotworowe. Wyniki interpretuje i opisuje lekarz radiolog.
Ultrasonograficzne badanie piersi wykonuje się profilaktycznie u kobiet, które ukończyły już 30. rok życia. Często zalecane jest również jako badanie uzupełniające po wykonaniu mammografii. USG dobrze obrazuje zmiany nowotworowe także u bardzo młodych kobiet, u których mammografia mogłaby nie dać pełnego obrazu choroby. Badanie ultrasonograficzne jest w pełni bezbolesne i bezpieczne (może być wykonane nawet w czasie ciąży). Kobieta kładzie się na leżance, a lekarz przesuwa po jej piersiach specjalną głowicą, oglądając na monitorze strukturę piersi. USG wykrywa nawet bardzo małe zmiany i pozwala odróżnić guzek od torbieli.
Przeczytaj także: