Większość dostępnych metod antykoncepcyjnych opiera się na działaniu hormonów. Dobrą alternatywą dla kobiet, którą chcą ich uniknąć jest antykoncepcja mechaniczna. Wśród tego rodzaju antykoncepcji największą popularnością cieszy się prezerwatywa. Pomimo wielu zalet tej metody (m.in. łatwość użytkowania, niska cena, dostępność) ma jedną znaczącą wadę – obniża odczucia seksualne. Alternatywnym środkiem jest diafragma dopochwowa czyli rodzaj wkładki antykoncepcyjnej, która chroni przed nieplanowaną ciążą, nie wpływając znacząco na jakość życia seksualnego.
Diafragma dopochwowa – co to takiego?
Diafragma dopochwowa (inaczej błona dopochwowa czy kapturek antykoncepcyjny) to wkładka antykoncepcyjna, która jest mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla kobiet w każdym wieku, które chcą uchronić się przed nieplanowaną ciążą bez konieczności stosowania hormonów. Diafragma dopochwowa uniemożliwia wnikanie plemników do macicy podczas stosunku seksualnego. Skuteczność tej metody równa się skuteczności prezerwatywy, co zostało poparte licznymi badaniami klinicznymi. Aktualnie stosuje ją ponad 100 000 kobiet na całym świecie. Stosowanie diafragmy dopochwowej nie wpływa na jakość życia seksualnego, prawidłowo zaaplikowana diafragma nie powinna przeszkadzać w trakcie stosunku. Dodatkową zaletą tej mechanicznej metody antykoncepcji jest możliwość jej wielokrotnego użytku.
Skuteczność diafragmy dopochwowej jako antykoncepcji mechanicznej
Skuteczność tej diafragmy dopochwowej jako mechanicznej metody antykoncepcyjnej w dużej mierze zależy od jej prawidłowego, zgodnego z zasadami instrukcyjnymi użytkowania. Diafragma dopochwowa zapewnia skuteczność w ochronie przed przenikaniem plemników dzięki 3 elementom: – silikonowej membranie – warstwie, która bezpośrednio ochrania szyjkę macicy przed przedostawaniem się nasienia – profilowanej krawędzi – dzięki elastycznej krawędzi diafragmy możliwe jest jej idealne dopasowanie do struktury anatomicznej każdej kobiety, przez co zapobiega przedostawaniu się plemników. – żelowi antykoncepcyjnemu – podczas stosowania diagramy zalecane jest zastosowanie specjalnego żelu, który po pierwsza ułatwia komfortową aplikację diafragmy dopochwowej wewnątrz pochwy a po drugie pełni funkcję dodatkowej bariery ochronnej dzięki zawartości celulozy i niekorzystnego dla plemników ph (ph = 3,8)
W jaki sposób używać diafragmę dopochwową?
Diafragma dopochwowa jest umieszczana w pochwie, podobnie jak tampon lub kubeczek menstruacyjny. Prawidłowo zaaplikowana diafragma dopochwowa powinna leżeć między sklepieniem pochwy a niszą przy kości łonowej. Dostępne na rynku diafragmy, np. diafragma caya są w uniwersalnym rozmiarze, który dzięki silikonowej strukturze dopasowuje się do naturalnej budowy anatomicznej kobiety. Diafragmy dopochwowej nie należy umieszczać w pochwie wcześniej niż 2 godziny przed współżyciem. Przed wprowadzeniem diafragmy do pochwy należy posmarować jej krawędzie żelem antykoncepcyjnym. Następnie należy ją ująć w odpowiedni sposób i umieścić w pochwie, rozchylając wcześniej wargi sromowe. Diafragma dopochwowa jest prawidłowo osadzona jeśli szyjka macicy całkowicie przykryta jest membraną a diafragma znajduje się między tylnym sklepieniem pochwy a niszą przy kości łonowej. W kolejnym kroku należy sprawdzić przy pomocy palców, czy diafragma jest właściwie zaaplikowana. Po stosunku płciowym powinna pozostać w pochwie jeszcze przez ok 6 godzin. W celu wyjęcia diafragmy należy włożyć palec do pochwy i wyciągnąć ją za zagłębienie. Po wyjęciu konieczne jest dokładne umycie środka za pomocą ciepłej wody z mydłem Przeczytaj także:
Czy testy owulacyjne można stosować w celach antykoncepcyjnych?
Antykoncepcja mechaniczna – w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?
Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią