Wpływ antykoncepcji hormonalnej na serce
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z wieloma zaletami – przede wszystkim zapewnia ochronę przed niepożądaną ciążą, ale także wpływa na regulację cyklu miesięcznego oraz zmniejsza ryzyko zachorowań na raka jajnika. Jednak w niektórych przypadkach jej przyjmowanie może zasadniczo zagrażać zdrowiu – m.in. powodować problemy z układem krążenia i funkcjonowaniem serca. W przypadku niektórych chorób z nim związanych stosowanie antykoncepcji hormonalnej może okazać się bardzo szkodliwe.
Winny jest skład
Do najczęściej stosowanych metod hormonalnych należą pigułki antykoncepcyjne. Ich skład opiera się głównie na 2 rodzajach hormonów: etynyloestradiolu (hormon z grupy estrogenów) oraz progestagenach (hormony steroidowe). Współcześnie redukuje się ilość entynyloestradiolu w doustnych środkach antykoncepcyjnych ze względu na jego negatywne oddziaływanie na układ krążenia, a konkretnie na krzepliwość krwi. Jak twierdzą eksperci ta grupa hormonów może w szczególny sposób przyczynić się do wzrostu osoczowych czynników krzepnięcia w wątrobie a w konsekwencji zwiększa ryzyko zakrzepicy.
Kto jest w grupie ryzyka?
Niektóre dolegliwości układu krążenia, z którymi zmagają się kobiety uniemożliwiają stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Przede wszystkim dotyczy to pań, u których występuje nadciśnienie tętnicze. W tym przypadku stosowanie antykoncepcji hormonalnej może skutkować dalszym wzrostem ciśnienia, co może przyczynić się do problemów z jego regulacją oraz obciążać pracę serca. Tej metody antykoncepcji powinny również wystrzegać się kobiety z niewydolnością krążenia oraz różnymi schorzeniami mięśnia sercowego. Ponadto w grupie ryzyka znajduje się także palaczki, zwłaszcza po 35 roku życia, u których dodatkowo zastosowana antykoncepcja hormonalna może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.
Wpływ antykoncepcji hormonalnej na układ krążenia
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych również u osób zdrowych może niekiedy przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia schorzeń, tj.:
Choroby zatorowo-zakrzepowe
Ryzyko jej wystąpienia wiąże się z zawartością estrogenową w pigułkach antykoncepcyjnych, które negatywnie wpływają na krzepliwość krwi.
Choroby wieńcowej
Na ryzyko jej pojawienia wpływ mają zmiany w gospodarce lipidowej organizmu, które uzależnione są od składowej progestagennej. Oddziałuje ona na poziom cholesterolu we krwi – zmniejsza wartość HDL – tzw. ,,dobrego” cholesterolu oraz zwiększa frakcje LDL – czyli tzw. cholesterolu ,,złego”.
Zawału serca
U kobiet, które stosują antykoncepcję doustną stwierdzono większą częstość występowania zawałów serca. W szczególności dotyczy to kobiet po 35 roku życia i/lub palących papierosy. Narażone są na to przede wszystkim kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne zawierające wysokie stężenie zarówno estrogenu jak i progesteronu (tzw. tabletki antykoncepcyjne I generacji ).
Stosować czy nie?
Przepisywane przez ginekologów pigułki antykoncepcyjne charakteryzuje obecnie niska zawartość hormonów, która minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań i działań niepożądanych. Nie mniej, przy wyborze odpowiednich tabletek istotna jest wcześniejsza rozmowa z lekarzem, który powinien wybrać taką metodę antykoncepcji, która nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia kobiety. Ważne jest, by poinformować go o ewentualnych chorobach związanych z układem krążenia. W tym celu ginekolog może zalecić dodatkową konsultację z kardiologiem lub przeprowadzenie odpowiednich badań. Jednym z nich może być ustalenie tzw. typu hormonalnego, który pozwala stwierdzić, czy organizm kobiety produkuje więcej progesteronu czy estrogenów, co umożliwi dobranie metody antykoncepcji w bardziej precyzyjny sposób.