Plamienie po stosunku – co oznacza?

Plamienie po stosunku

Plamienie po stosunku

Aktywność seksualna najczęściej kojarzy się z przyjemnymi doznaniami – stanem błogości, maksymalnego odprężenia. Zdarza się jednak, że współżycie wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, którą budzą niepokój. Jednym z nich jest plamienie występujące tuż po stosunku. Przyczyną plamienia po stosunku może być uraz mechaniczny, nadżerka, endometrioza, zmiany nowotworowe w obrębie narządów rodnych a niekiedy źle dobrana antykoncepcja hormonalna.

Przyczyny plamienia po stosunku

Występowanie plamienia po stosunku seksualnym może mieć rożne podłoże. W wielu przypadkach nie świadczy ono o poważnych schorzeniach. Czasami może przybrać postać krwawienia lub upławów z zawartością krwi. Niezależnie od nasilenia objawu przyczyna plamienia powinna być jak najszybciej zdiagnozowana przez ginekologa.

Pierwszy stosunek seksualny

Pierwsza penetracja seksualna często wywołuje niewielkie krwawienie i wskazuje na przerwanie tzw. błony dziewiczej (choć objaw ten nie jest regułą u wszystkich kobiet). To, czy po pierwszym stosunku pojawi się krwawienie zależy również od grubości i wyglądu błony dziewiczej. Niekiedy niewielkie krwawienie i bolesność może towarzyszyć kobiecie jeszcze podczas następnych stosunków i powodować dyskomfort.

Niewłaściwa antykoncepcja

Jedną z przyczyn występującego plamienia po stosunku może być również nieprawidłowo dobrana antykoncepcja hormonalna. Najczęściej krwawienie wynika z niewłaściwej dawki hormonów, braku regularności w przyjmowaniu tabletek lub stosowaniu innych preparatów czy środków (np. ziołolecznictwa) w trakcie stosowania antykoncepcji.

Przyczynę krwawienia po współżyciu może również stanowić infekcja bakteryjna, grzybiczna, polipy w obrębie szyjki macicy, endometrioza, niektóre choroby, które przenoszone są drogą płciową. Czasami krwawienie wynika z wrodzonych wad anatomicznych narządów płciowych.

Zmiany nowotworowe

Najpoważniejszą przyczynę, plamienia (w szczególności) krwawienia po współżyciu stanowi rak szyjki macicy. Jest on jeden z najczęstszych, rozpoznawanych u kobiet nowotworów. Na wczesnym etapie rozwoju nowotwór można całkowicie wyleczyć. Niestety często diagnozuje się go zbyt późno, dlatego tak ważna jest jak najszybsza konsultacja z ginekologiem w przypadku występowania krwawienia. Prawidłowa diagnoza jego przyczyn możliwa jest dzięki badaniu USG, które najlepiej wykonać tuż po miesiączce.

Przeczytaj także:

Rozszerzacze pochwy – skuteczna pomoc w walce z bólem podczas stosunku

Ból podczas stosunku po porodzie – przyczyny i rozwiązania

 

Translate »