Orgazm kobiety – rodzaje i jak go osiągnąć

Orgazm kobiety - rodzaje i jak go osiągnąć

Orgazm kobiety – rodzaje i jak go osiągnąć

Orgazm u kobiet może być mniej zauważalny niż ten u mężczyzn. Pomimo tego nadal dostarcza wiele przyjemności oraz spełnienia. Rozróżnia się 5 najbardziej popularnych sposobów osiągania orgazmu u kobiety. Jakie są rodzaje? Jak go osiągnąć?

Czym jest orgazm?

Nie ma jednej definicji orgazmu. Najczęściej określa się go jako kulminacyjne odprężenie występujące po stosunku czy pobudzania narządów płciowych. To etap, gdy występuje najsilniejsze podniecenie seksualne. Warto zaznaczyć, że nie jest on obowiązkowym celem, do którego należy dążyć podczas współżycia. Nie należy bagatelizować, że istotne jest również osiągnięcie nieseksualnej gratyfikacji. Przykładowo może chodzić o wzmocnienie więzi z partnerem, budowanie poczucia czułości oraz bliskości.

Do sygnałów osiągnięcia orgazmu przez kobietę zalicza się występowanie skurczów pochwy oraz szyjki macicy. Obecne są również: przekrwienie oraz powiększenie warg sromowych i łechtaczki, napięcie mięśni, pojawienie się rumieńców na ciele, a także przyśpieszone tętno i oddech.

Orgazm kobiety – rodzaje

Orgazm można osiągnąć na kilka różnych sposobów. Dzieli się je na kilka grup np. można brać pod uwagę miejsce pobudzania (różne strefy erogenne) czy czas jego trwania oraz częstotliwość. Najczęściej kobiety osiągają orgazm podczas stymulacji łechtaczki. Nic dziwnego, ponieważ w tym miejscu znajduje się aż 8 tysięcy nerwów. Stymulacji można dokonywać podczas pieszczot z partnerem bądź partnerką, w trakcie samodzielnej masturbacji czy seksu oralnego.

Kolejnym rodzajem jest orgazm podczas stymulacji pochwy. Jego osiągniecie jest możliwe podczas odpowiedniego pobudzania wnętrza pochwy. Niektórzy badacze sugerują, że jest on możliwy po stymulacji punktu G, który znajduje się na przedniej ścianie pochwy. Natomiast inni uważają, że osiągniecie orgazmu podczas pobudzania pochwy, jest możliwe ze względu na stymulację odnóg łechtaczki.

Orgazm jest również możliwy dzięki odpowiedniemu pobudzaniu szyjki macicy czy odbytu. Co interesujące, orgazm kobiecy można osiągnąć również podczas stymulowania innych stref erogennych, które nie są związane z układem rozrodczym, na przykład dzięki pieszczeniu sutków oraz piersi, uszu, szyi, wewnętrznych części ud, ramion, zgięć kolanowych czy łokciowych.

Orgazm kobiecy można również podzielić na lokalny oraz mieszany. Pierwszy typ jest możliwy do osiągnięcia po stymulacji jednej strefy erogennej, natomiast drugi wymaga pobudzania więcej niż jednego obszaru ciała.

Warto wspomnieć o orgazmie wielokrotnym. Wówczas szczytowanie występuje kilkukrotnie w krótkim odstępie czasowym.

Podczas orgazmu u kobiet również może występować ejakulacja. Jest to możliwe dzięki gruczołom znajdujących się u ujścia cewki moczowej. Produkują one żeński ejakulat, który jest bardziej wodnisty niż męski. Utarło się przekonanie, że tryskający orgazm jest zarezerwowany wyłącznie dla garstki kobiet, a tymczasem kobiecego wytrysku, czyli squirtu, można się nauczyć. Pomocne może być zaciskanie mięśni dna miednicy oraz brzucha, gdy zbliża się orgazm.

Niektóre osoby są w stanie osiągnąć tzw. orgazm wyobrażeniowy (psychogenny). Wynika on z pobudzenia psychicznego i nie wymaga dotykania ciała. Wystarczy skupić się na wyobrażeniach oraz fantazjach erotycznych. Możliwe jest również występowanie orgazmu nocnego.

Orgazm kobiety – jak go osiągnąć?

Warto pamiętać, że każdy organizm jest różny i nie ma jednej recepty, dzięki której każda kobieta osiągnie orgazm. Przede wszystkim przydatna jest samoświadomość oraz znajomość własnego ciała. Można się tego nauczyć zarówno podczas samodzielnej masturbacji, jak i podczas współżycia z partnerem czy partnerką. Istotne jest, żeby wiedzieć, jaki preferuje się rodzaj pieszczot, a także ich szybkość, intensywność, rytm czy nacisk na poszczególne części ciała. Z tego powodu osiąganie orgazmu, będąc stymulowaną przez drugą osobę, może być trudniejsze i trwać dłużej niż samodzielnie. Bardzo ważne jest, żeby komunikować swoje potrzeby, a także pragnienia. To wpłynie na zwiększenie odczuwanej satysfakcji ze zbliżeń.

Warto pamiętać, że istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na opóźnienie czy nawet uniemożliwić osiągnięcie orgazmu. Zalicza się do nich m.in. problemy z własną akceptacją, przeżywany stres, zmęczenie, odczuwanie lęku czy presji. Z tego powodu podczas zbliżenia warto zadbać o zbudowanie odpowiedniej intymnej atmosfery, która sprawi, że partnerzy poczują bezpieczeństwo oraz bliskość.

Na problemy z osiągnięciem orgazmu mogą również wpływać problemy biologiczne jak nieprawidłowa budowa układu nerwowego lub rozrodczego czy zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także choroby oraz uszkodzenia narządów. Wówczas warto udać się na konsultację z lekarzem oraz rozpocząć odpowiednio dopasowane leczenie podstawowych problemów medycznych, co może wpłynąć na poprawę jakości ze współżycia i osiąganie orgazmu. Istotne jest również to, jakie przyjmuje się substancje, ponieważ używki oraz niektóre leki (np. przeciwdepresyjne – szczególnie selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, SSRI; przeciwpsychotyczne; przeciwhistaminowe; na ciśnienie krwi). Najczęściej specjalista zaleci zmianę leków, na takie, które nie wywołują problemów z orgazmem. W przypadku negatywnego wpływu używek na osiąganie orgazmu konieczne będzie ograniczenie albo całkowite zaprzestanie ich spożywania.

Przyczyn zaburzeń szczytowania można dopatrywać się również na podłożu psychogennym. Są one związane m.in. z negatywnymi przeszłymi doświadczeniami seksualnymi czy przekonaniami na temat siebie oraz swojej seksualności, nieodpowiednią edukację seksualną, strach przed zajściem w ciążę czy zakażeniem się chorobami wenerycznymi. W przypadku występowania problemów z osiąganiem orgazmu, wynikających z przyczyn psychicznych warto rozpocząć terapię. Takie działanie dzięki ćwiczeniom behawioralnym i edukacji seksualnej pozwoli na lepsze zrozumienie swojego ciała, a także przeredagowanie przekonań na temat siebie oraz świata. Istotne jest również wytworzenie odpowiedniej relacji z partnerem czy partnerką, ponieważ problemy mogą prowadzić do pogorszenia odczuwania satysfakcji seksualnej, a nawet niechęci do współżycia. Przydatna może być terapia dla par, która pomoże również nauczyć się otwartości, empatii, zrozumienia oraz swobodnej komunikacji z partnerem.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY – tampony gąbkowe do sznureczkow na fitness, basen, do sauny a także seksu podczas okresu

Komputery cyklu – czym są i jak działają?

 

Translate »