Krwawienie podczas seksu bywa zarówno nieoczekiwane, jak i niepokojące. Istnieje wiele przyczyn, przez które może się to zdarzyć i najczęściej nie są one powodem do zmartwień. Najważniejsze jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub stają się intensywne. Co może być przyczyną krwawienia podczas stosunku?
Uprawianie seksu po raz pierwszy
Jeśli uprawiasz seks z penetracją po raz pierwszy, może się okazać, że krwawisz podczas stosunku lub po nim. Jest to całkowicie normalne i nie ma się czym martwić. Dzieje się tak, ponieważ wsadzenie penisa do pochwy może spowodować przerwanie struktur hymen – elastycznego kawałka śluzówki, który częściowo zakrywa przedsionek pochwy.
Warto zaznaczyć, że hymen może zostać naderwany również w inny sposób, więc brak krwawienia po pierwszym stosunku jest również normalny. Jazda konna lub inne sporty mogą czasami uszkodzić fałdkę, podobnie jak używanie tamponów. Nie zawsze powoduje to ból lub krwawienie, więc możesz nawet nie wiedzieć, że to się stało.
Ciąża
Niektóre kobiety w ciąży doświadczają krwawienia lub plamienia podczas stosunku płciowego lub po nim. W szczególności może to nastąpić od 10 do 14 dni po zapłodnieniu, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, co nazywa się krwawieniem implantacyjnym. Co więcej, we wczesnej fazie ciąży w szyjce macicy rozwija się więcej naczyń krwionośnych i można je łatwiej uszkodzić przez tarcie, powodując krwawienie podczas seksu.
Endometrioza
Endometrioza to stan, gdy endometrium rozprzestrzenia się poza jamę macicy m.in. do jamy brzusznej, na jajniki czy jajowody. Chorobie mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, szczególnie w okresie okołomiesiączkowym oraz w trakcie stosunku. Może również powodować obfite miesiączki i krwawienia między miesiączkami w tym podczas seksu.
Inne przyczyny krwawienia podczas seksu
Krwawienie podczas stosunku może być spowodowane między innymi:
- urazem mechanicznym,
- infekcją bakteryjną,
- infekcją grzybiczą,
- chorobami przenoszonymi drogą płciową,
- suchością pochwy,
- występowanie nadżerek bądź polipów szyjki macicy,
- zmianami zanikowymi śluzówki po menopauzie,
- zmianami nowotworowymi na narządach układu rozrodczego,
- zbyt intensywnym tarciem podczas seksu,
- stosowaniem nieodpowiednio dobranej metody antykoncepcji.
W przypadku silnego krwawienia z pochwy lub innych nasilających się objawów należy skonsultować się ze specjalistą. Niepokojące symptomy mogą obejmować: zimne poty, bladość czy lepkość skóry, utratę przytomności, kołatanie serca lub szybkie bicie serca, gorączkę, uczucie omdlenia, intensywne dolegliwości bólowe.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu