Efekt Coolidge’a to termin stosowany w psychologii i biologii behawioralnej, opisujący zjawisko zwiększonej motywacji seksualnej u mężczyzn w obliczu posiadania nowej partnerki seksualnej. Czy występuje on również u kobiet?
Efekt Coolidge’a – czym jest?
Efekt Coolidge’a, znany również jako efekt nowości seksualnej, to psychologiczne zjawisko, które zostało nazwane na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych Calvina Coolidge’a. Choć początkowo używane w kontekście zachowań seksualnych zwierząt, efekt Coolidge’a znalazł zastosowanie również w tłumaczeniu motywów stojących za zachowaniami ludzi.
W psychologii efekt Coolidge’a jest często opisywany jako zjawisko, w którym osobniki wykazują większe zainteresowanie seksualne nowością. W badaniach nad zwierzętami obserwowano, że samce prezentują intensywne zachowania seksualne w obecności nowych partnerek, co związane jest z ewolucyjnym mechanizmem promującym rozprzestrzenianie swoich genów.
W odniesieniu do ludzi efekt Coolidge’a może być obserwowany w kontekście długoterminowych związków. Początkowe podekscytowanie i pożądanie mogą maleć z czasem, co skłania niektóre osoby do poszukiwania nowych bodźców seksualnych. Współczesne badania nad psychologią miłości i związków sugerują, że utrzymanie płomiennego pożądania w długotrwałym związku wymaga świadomego wysiłku, komunikacji i eksploracji nowych aspektów intymności.
Efekt Coolidge’a ma również swoje implikacje w dziedzinie neurobiologii i neurochemii, gdzie badacze analizują rolę neuroprzekaźników, takich jak dopamina, w regulowaniu pożądania i przywiązania.
Dlaczego efekt Coolidge’a występuje tylko u mężczyzn?
Efekt Coolidge’a wynika z biologicznego imperatywu reprodukcji i kontynuacji gatunku. Dotyczy to przede wszystkim mężczyzn, gdyż nie muszą oni być tak selektywni w doborze partnerów, jak kobiety. Częste krycie się z jak największą liczbą kobiet daje mężczyznom największe szanse na spłodzenie zdolnego do życia potomstwa, czemu sprzyja fakt, że okres refrakcji po pobudzeniu zmniejsza się wraz z wprowadzeniem nowej partnerki. To zwiększa prawdopodobieństwo, że samiec podejmie stosunek seksualny kilka razy, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo posiadania potomstwa.
Kobiety nie podlegają efektowi Coolidge’a, ponieważ ich biologicznym imperatywem jest wydanie potomstwa „najwyższej jakości”, czyli najsilniejszego i najzdrowszego. Oprócz zaangażowania czasowego podczas samej ciąży, kobiety (bardziej niż mężczyźni) poświęcają czas i wysiłek na opiekę nad potomstwem po jego urodzeniu. Z powodu tych czynników kobiety są biologicznie bardziej selektywne w określaniu, z kim będą się rozmnażać.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu
Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi