Olej z wiesiołka na ból piersi i inne kobiece dolegliwości

Olej z wiesiołka na ból piersi i inne kobiece dolegliwości

Olej z wiesiołka na ból piersi i inne kobiece dolegliwości

Olej z wiesiołka zawiera cenne kwasy tłuszczowe omega-6, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ze względu na jego działanie wykorzystuje się go zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym. Jakie są właściwości oleju z wiesiołka? Kiedy się go stosuje?

Olej z wiesiołka — właściwości

Olej z wiesiołka wytwarza się z nasion roślin z rodziny wiesiołkowatych. Tłoczy się go w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Olej jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowej (NNKT), jak kwas linolowy czy kwas gamma-linolenowy. Oprócz tego zawiera również witaminę E, magnez, wapń, selen, cynk i fitosterole. Dzięki zawartości cennych składników odżywczych olej z wiesiołka stosuje się w profilaktyce, a także podczas terapii niektórych dolegliwości zdrowotnych.

Olej z wiesiołka — zastosowanie

Olej z wiesiołka nie jest olejkiem eterycznym powszechnie stosowanym w aromaterapii. Nie wykorzystuje się go także do smażenia czy gotowania, ale można włączyć do swojej diety jako składnik potraw przygotowywanych na zimno. Jednak zazwyczaj przyjmuje się go doustnie w kapsułkach albo formie płynnej jako suplement diety. W aptekach oraz drogeriach dostępne są również produkty zawierające olej z wiesiołka, które są przeznaczone do pielęgnacji skóry. Warto zaznaczyć, że przed rozpoczęciem kuracji nieznanym środkiem, warto skonsultować się ze specjalistą.

Olej z wiesiołka jest powszechnie zalecany w przypadku cyklicznego bólu piersi (mastalgii cyklicznej). Dolegliwość najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym i jest związana z cyklem miesiączkowym. Bóle pojawiają się na około tydzień przed okresem.

Można go również stosować w przypadku łagodzenia innych dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jak bóle podbrzusza, skurcze macicy, wahania nastroju czy rozdrażnienie.

Niektórzy zalecają stosowanie olejku z wiesiołka przy zmniejszaniu objawów klimakterium w tym leczeniu uderzeń gorąca czy nadmiernej potliwości.

Olej z wiesiołka dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego wykazuje korzystny wpływ na skórę, poprawiając jej elastyczność, zmniejszając tendencję do powstawania zmarszczek i wspomagając utrzymanie jej prawidłowej struktury. Z tego powodu wykorzystuje się go podczas leczenia trądziku, alergii skórnych, przesuszonej skóry, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Terapia pomaga złagodzić podrażnienia.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w oleju z wiesiołka, wspierają leczenie chorób na podłożu reumatycznym, pobudzając regenerację tkanki chrzęstnej i przyspieszając proces gojenia się ran. Wykazują również działanie przeciwzapalne.

Zawarte w oleju z wiesiołka kwasy linolowe i kwasy z grupy omega hamują odkładanie się cholesterolu w organizmie. Dzięki temu zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy.

W niektórych przypadkach olej z wiesiołka może powodować działania niepożądane, takie jak niestrawność, ból głowy, mdłości czy biegunka. Co więcej, nie zaleca się stosowania oleju przy nadwrażliwości na substancje czynne, podczas ciąży oraz karmienia piersią, a także przy zaburzeniach krwawienia, napadach padaczkowych i stosowaniu niektórych leków (w tym antykoagulantów, fenotiazyny czy leków przeciwpłytkowych). Nie powinno się go również podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »