Ultrasonografia jako diagnostyka obrazowa jest powszechnym badaniem wykonywanym rutynowo w większości placówek medycznych. Służy do zobrazowania narządów oraz tkanek znajdujących się w ciele pacjenta. Działanie aparatu ultrasonograficznego polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę fal ultradźwiękowych, które zostają pochłonięte lub odbite od wnętrza ciała. W rezultacie na połączonym z sondą monitorze uzyskujemy dokładny zarys wybranego miejsca w organizmie. Ultrasonograf umożliwia także zmierzenie narządów oraz powstałych zmian nowotworowych. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, także dla kobiet w ciąży.
Ultrasonografia dopochwowa, inaczej transwaginalna
USG dopochwowe służy do monitorowania zarówno wczesnych etapów ciąży jak i stanu jajników, macicy oraz obszaru dna miednicy kobiety. Na wydłużoną sondę jednorazowo nakłada się prezerwatywę lub specjalną osłonkę a także żel ultrasonograficzny, który zwiększy komfort pacjentki podczas badania. Najczęstszą pozycją podczas badania jest pozycja leżąca z szeroko rozstawionymi na boki nogami. Pozwala ona na zwiększenie zakresu ruchu przyrządu. Ten rodzaj USG nie jest wykonywany w przypadku pacjentek, które są jeszcze dziewicami.
Ultrasonografia przezbrzuszna
USG wykonywane przez powłoki brzuszne jest bardzo powszechnie stosowaną metodą ultrasonografii i może być wykonywane zarówno u kobiet ciężarnych jak i dziewic. Jego wiarygodność jest mniejsza w stosunku do USG dopochwowego, lecz daje możliwość dokładnego zobrazowania większych obiektów w ciele jak np. wątroba czy nerki. Lekarz przygotowuje sondę, na którą nakłada specjalny żel. Delikatnie dotykając brzucha krąży w konkretnym miejscu i przygląda się obrazowi wyświetlanemu na monitorze.
USG przezbrzuszne a dopochwowe w czasie ciąży
Każda kobieta, która spodziewa się dziecka, powinna udać się do ginekologa w celu wykonania USG. Regularne badanie pozwoli na dokładne monitorowanie ciąży w czasie jej rozwoju i podjęcie niezbędnych kroków w razie wykrycia nieprawidłowości. W tym wypadku istnieją dwie metody przeprowadzenia ultrasonografii. Zarówno USG przez pochwę jak i przez powłoki brzuszne jest skuteczne, natomiast nie w tym samym stopniu. Zaleca się jednak aby na początku ciąży, gdy zarodek jest mały (do 11-12 tygodnia) wykonywać USG transwaginalne. Umożliwi ono bardziej szczegółową obserwację płodu. Powłoki brzuszne zwłaszcza u osób otyłych oraz po przebytych operacjach brzusznych mogą utrudniać ocenę przebiegu ciąży, dlatego podejście do pacjenta powinno być indywidualne i dobrane pod jego możliwości.
Przeczytaj także:
Diafragma Caya- skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet
Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie