Używasz tamponów czy podpasek? Które są zdrowsze, bezpieczniejsze? Poznaj wady i zalety obydwu.

, Używasz tamponów czy podpasek? Które są zdrowsze, bezpieczniejsze? Poznaj wady i zalety obydwu., Naturalna PłodnośćPytanie to zadają  najczęściej młode dziewczyny, które dopiero zaczynają miesiączkować – tampon, czy podpaska? Na co się zdecydować? O dziwo, panie, które mają już za sobą wiele miesiączek również zastanawiają się nad tą kwestią, ponieważ dzisiaj dostępnych jest wiele informacji na temat wad i zalet metod stosowanych w ramach higieny podczas menstruacji. Poznaj wady i zalety tamponów i podpasek.

Podpaski

Podpaski to zazwyczaj pierwszy wybór, jaki dokonują młode kobiety w trakcie początkowych miesiączek. Założenie podpaski nie sprawia żadnych trudności i jest jedynie kwestią przyklejenia jej do bielizny. Ich rodzajów jest bardzo dużo ze względu na wielkość, grubość, chłonność, zapach, czy posiadanie skrzydełek. Dzięki temu możemy dostosować je do naszych potrzeb. Dla pań, które mają obfite okresy oraz na czas snu warto decydować się na podpaski przeznaczone na noc, które są największe, najbardziej chłonne i mają skrzydełka. Podpaski nie spowodują infekcji wywołanych otarciem naskórka wewnątrz pochwy, co jest możliwe w przypadku stosowania tamponów. Jednak zbyt długo niezmieniana podpaska może przyczynić się do rozwoju i namnażania bakterii, dlatego tak istotna jest ich częsta zmiana. Minusem stosowania podpasek jest to, że istnieje ryzyko iż przesuną się lub odkleją od bielizny, w szczególności w nocy lub podczas intensywnego uprawiania sportu. Mogą również przecieknąć w przypadku, gdy mamy intensywne krwawienia. Nie nadają się również do korzystania z nich w trakcie pływania, co jest możliwe w przypadku tamponów. , Używasz tamponów czy podpasek? Które są zdrowsze, bezpieczniejsze? Poznaj wady i zalety obydwu., Naturalna Płodność

Tampony

Korzystanie z tamponów jest jak najbardziej bezpieczne, należy tylko pamiętać o kilku zasadach związanych z ich stosowaniem. Tampony należy wymieniać co kilka godzin. Zbyt długie ich przetrzymywanie może powodować infekcje, przesuszanie błony śluzowej, a nawet TSS (zespół szoku toksycznego), który jest bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia kobiety. Ma on związek z przenikaniem toksyn do organizmu, które mogą znajdować się w tamponie. Objawy TSS to najczęściej: gorączka, silne bóle brzucha, omdlenia itd. Są to jednak dość skrajnie przypadki związane z wyraźnym niezachowaniem higieny ich stosowania. Producenci zapewniają, że korzystanie z tamponów podczas snu jest bezpieczne, należy tylko wybierać te przeznaczone na noc, które są największe i najbardziej chłoną wilgoć. Wiele kobiet jednak woli stosować wtedy podpaski, mimo iż dają mniejsze zabezpieczenie przed ewentualnym przeciekaniem. Zdania są podzielone, jednak lepszym rozwiązaniem w takich przypadkach wydają się być podpaski. Od momentu położenia się do łóżka, aż do wstania z niego może minąć czasem nawet kilkanaście godzin. Lepiej, aby ciało wtedy mogło swobodnie oddychać. W szczególności jest to zalecane kobietom, które mają bardzo obfite miesiączki. Często wtedy macica wydala z siebie nie tylko płynną krew, ale również i skrzepy krwi. Nie powinny być one blokowane przez tampon, ponieważ mogą wtedy przedostać się do jajowodów, co m.in. powoduje endometriozę.

Jeśli chodzi o młode kobiety, które jeszcze nie współżyły istnieje pewne niebezpieczeństwo, że tampon naruszy błonę dziewiczą. Wszystko zależy od jej kształtu, którego kobieta nie jest sama w stanie ustalić. W takich sytuacjach kobiety powinny wybierać tampony o najmniejszej wielkości lub stosować podpaski. Tamponów nie powinny stosować panie, które mają zaaplikowaną wkładkę wewnątrzmaciczną, ponieważ istnieje ryzyko, że wysunie się wraz z wyciąganiem tamponu. W takich wypadkach dużo pewniejsze jest korzystanie z podpasek. Nie należy również stosować tamponów, jeśli nie ma miesiączki, np. aby wchłaniały wydzielinę z pochwy lub upławy w trakcie infekcji. Mogłoby to powodować nadmierne wysuszenie błony śluzowej, podrażnienie jej i w efekcie spowodować lub pogłębić stan zapalny. W takich sytuacjach jedynym dobrym rozwiązaniem są wkładki higieniczne lub przy dużych upławach – podpaski.

Bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych tamponów są tampony wykonane z elastycznej gąbki, które nie posiadają sznureczka, np. Beppy, dzięki czemu należą do najdyskretniejszej formy higieny podczas menstruacji. Są one hypoalergiczne, dopasowują się do kształtu ciała, można uprawiać w nich każdą formę sportu, a także…sex! Dzięki strukturze gąbki i kształtowi tamponu, można mieć stosunek płciowy bez zastrzeżeń, gdyż oddziela on szyjkę macicy od  pochwy. Tampony Beppy są dobrym rozwiązaniem także w przypadku odczuwania bólu szyjki macicy w trakcie stosunku. Tampon w kształcie gąbki chroni szyjkę macicy przed bezpośrednim kontaktem z członkiem, co umożliwia zmniejszenie, bądź wyeliminowanie bólu.

TAGI: podpaski, tampony, tampony a seks, tampony a okres, krwawienie miesiączkowe, miesiączka

Translate »