Infekcje pochwy występują po zaburzeniu środowiska naturalnego w pochwie. Są powszechnymi schorzeniami, na które dostępne jest leczenie. Jednak u niektórych kobiet stan ten może nawracać lub nawet przechodzić w stan przewlekły, wymagając wielu, a czasem i długotrwałych terapii. Jakie są najczęstsze przyczyny nawracającej infekcji pochwy?
Jedną z najczęstszych przyczyn infekcji pochwy jest namnożenie się bakterii. Chociaż infekcja pochwy nie jest uważana za chorobę przenoszoną drogą płciową, kontakt seksualny może prowadzić do przerostu bakterii i zwiększać szanse na pogorszenie się stanu.
Infekcje pochwy mogą być również wywołane przez grzyby. Różne czynniki, w tym antybiotyki, zmiany hormonalne, osłabiony układ odpornościowy i stres, mogą zmniejszyć liczbę bakterii przeciwgrzybiczych w pochwie, prowadząc do przerostu drożdżaków. Ten stan może powodować objawy infekcji drożdżakowej.
Do przyczyn będących podłożem infekcji pochwy zalicza się również choroby przenoszone drogą płciową np. rzęsistkowicę. Warto pamiętać, że infekcje intymne przebiegają inaczej u kobiet, a inaczej u mężczyzn, pomimo tego samego czynnika.
Nawracające infekcje pochwy mogą być spowodowane nieprawidłowym leczeniem zakażeń np. zbyt szybkim odstawieniem leków. Negatywny wpływ na układ rozrodczy ma również niewłaściwa dbałość o higienę. Przykładowo płukanie (douching) pochwy mieszaniną wody i octu, sody oczyszczonej, jodu lub innych składników antyseptycznych może wydawać się dobrym sposobem na utrzymanie jej w czystości. Ale prawda jest taka, że pochwa ma właściwości samooczyszczające, a ta praktyka redukuje zdrowe bakterie w pochwie, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji. Co więcej, mycie okolic intymnych mydłem i płynem do mycia ciała lub spryskiwanie ich perfumami może również zaburzyć jej naturalne pH. Chociaż przepłukanie sromu i pochwy czystą wodą jest absolutnie w porządku, każdy inny produkt może zabić zdrowe bakterie w pochwie i zwiększyć prawdopodobieństwo infekcji.
Podobna sytuacja może mieć miejsce przy praniu bielizny w zbyt intensywnych środkach. Warto również zwrócić uwagę na swoje ubrania. Bielizna i spodnie, które nie pozwalają skórze oddychać, mogą powodować podrażnienie pochwy, zatrzymując wilgoć i uniemożliwiając przepływ powietrza, co może zwiększać prawdopodobieństwo infekcji.
Nawracające infekcje pochwy są często spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Ma to miejsce szczególnie u kobiet w okresie menopauzy, w ciąży czy stosujących antykoncepcję hormonalną oraz plemnikobójcze środki kontroli urodzeń.
Objawy infekcji pochwy
Typowe symptomy infekcji pochwy obejmują: swędzenie i pieczenie pochwy, ból i dyskomfort, stan zapalny, zaczerwienienie lub obrzęk skóry w okolicy układu rozrodczego, zmianę ilości, koloru i zapachu wydzieliny z pochwy, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu i penetracji, krwawienie lub plamienie z pochwy.
Można doświadczać jednego lub kilku wyżej wymienionych symptomów. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni lub jeśli się pogorszą, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać diagnozę i leczenie. Działanie może obejmować rozpoczęcie farmakoterapii oraz zmianę stylu życia m.in. unikanie perfumowanych produktów menstruacyjnych i intensywnych środków do higieny intymnej oraz środków piorących, noszenie ubrań z przewiewnych i naturalnych tkanin czy wyeliminowanie cukru z diety i włączenie większej ilości produktów bogatych w witaminy.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu