Krwawienie międzymiesiączkowe – przyczyny i jak postępować

Krwawienie międzymiesiączkowe - przyczyny i jak postępować

Krwawienie międzymiesiączkowe – przyczyny i jak postępować

Krwawienie z pochwy między miesiączkami zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jeśli przepływ krwi jest mało intensywnym, nazywa się to „plamieniem”. Istnieje wiele różnych przyczyn krwawienia międzymiesiączkowego. W przypadku występowania jakichkolwiek niepokojących dolegliwości warto zasięgnąć porady lekarza.

Czym jest krwawienie międzymiesiączkowe?

Krwawienie międzymiesiączkowe odnosi się do każdego krwawienia, które występuje po zakończeniu okresu lub przed jego rozpoczęciem. Warto zaznaczyć, że miesiączka może przebiegać inaczej u każdej osoby menstruującej. Jednak najczęściej okres trwa od 2 do 7 dni.

Podczas krwawienia miedzymiesiączkowego można zauważyć jasnobrązowe plamy na bieliźnie lub obfity przepływ przypominający regularną miesiączkę.

Jakie są powody krwawienia międzymiesiączkowego?

Chociaż niektóre przyczyny mogą być łatwe do wyleczenia, inne mogą wskazywać na poważną chorobę podstawową. Niezależnie od tego, czy zaobserwowano plamienie lub silniejsze krwawienie między miesiączkami, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia testów, diagnozy i opcji leczenia.

Do potencjalnych przyczyn krwawienia między miesiączkami zalicza się hormonalne środki antykoncepcyjne. Jeśli powodują nieregularne krwawienie, zwykle występuje ono tylko przez pierwsze 3 miesiące stosowania konkretnej metody antykoncepcyjnej, kiedy organizm przyzwyczaja się do danego środka. Niektóre przykłady hormonalnych antykoncepcji obejmują: wkładkę domaciczną, pierścień dopochwowy, tabletkę antykoncepcyjną, plaster antykoncepcyjny. Jeśli krwawienie między miesiączkami jest bardzo obfite lub trwa dłużej niż 3 miesiące, dobrym pomysłem może być zasięgnięcie porady lekarza. Zmiana na alternatywną formę antykoncepcji często może zatrzymać krwawienie międzymiesiączkowe. Krwawienie czy plamienie między miesiączkami może również wystąpić, jeśli dana osoba nie stosuje antykoncepcji hormonalnej zgodnie z zaleceniami. Co więcej, w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych można zaobserwować tzw. plamienie z odstawienia. Dzieje się tak wówczas gdy organizm ma 7-dniową przerwę w przyjmowaniu kolejnych dawek hormonów.

Następny typ możliwych przyczyn krwawienia międzymiesiączkowego jest związany z ciążą. Pierwsza z nich dotyczy momentu implantacji zarodka. Niektóre kobiety doświadczają plamienia wkrótce po zajściu w ciążę, co oznacza moment, w którym zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w wyściółce macicy. Wówczas można odczuwać również inne objawy implantacyjne jak nudności i wymioty, ból podbrzusza, dolnej partii pleców czy głowy, tkliwość piersi, poczucie zmęczenia czy rozdrażnienia.

Krwawienie miedzymiesiączkowe jest jedną z wczesnych oznak poronienia, które może wystąpić w dowolnym momencie ciąży, a nawet zdarzyć się, zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży. Co więcej, krwawienia między miesiączkami można doświadczyć również po przerwaniu ciąży.

Krwawienie między okresami jest możliwe również w przypadku występowania chorób czy infekcji, a także urazów układu rozrodczego. Jeśli skóra lub tkanka pochwy została uszkodzona, można zaobserwować plamienie czy krwawienie. Uszkodzenia najczęściej powstają w trakcie współżycia, gdy pochwa jest niewystarczająco nawilżona. Suchość pochwy może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym brakiem pobudzenia, zmianą poziomu hormonów spowodowaną menopauzą, cukrzycą lub chemioterapią. Krwawienie miedzymiesiączkowe może również świadczyć o pojawieniu się polipów, mięśniaków, zrostów czy nowotworów układu rozrodczego, a także rozwój czy występowanie zespołu polistycznych jajników (PCOS) lub endometriozy. Również niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować krwawienie z pochwy np. chlamydia.

Za krwawienia międzymiesiączkowe odpowiadają również zaburzenia równowagi hormonalnej. Może to wydarzyć się w okresie menopauzy lub perimenopauzy. Menopauza zwykle występuje między 45 a 55 rokiem życia. Natomiast perimenopauza to okres poprzedzający menopauzę. Najczęściej trwa 3-4 lata. Poziomy hormonów są często niestabilne w okresie okołomenopauzalnym i w trakcie przekwitania. Może to powodować nieregularne miesiączki, plamienie i obfite krwawienie.

Jak postępować w przypadku krwawień między miesiączkami?

Nie ma specyficznego leczenia krwawienia z pochwy między miesiączkami. Przede wszystkim należy zgłosić się na konsultację do lekarza. Dzięki przeprowadzeniu rozmaitych badań, a także zebraniu wywiadu od pacjenta specjalista będzie mógł dostosować odpowiednie działanie. Leczenie będzie się różnić w zależności od tego, co powoduje nieprawidłowe krwawienie z pochwy.

W przypadku niektórych przyczyn można zastosować zachowania prewencyjne. Warto utrzymywać zdrowy tryb życia – dbać o prawidłową wagę, odżywiać się, dostarczając organizmowi potrzebnych substancji, a także pamiętać o regularnej i umiarkowanej aktywności fizycznej. Warto również zadbać o relaks i redukcję stresu, odpowiednie nawodnienie organizmu i wysypianie się.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »