Nietrzymanie moczu to problem, który może dotknąć każdego. Wiąże się z utratą kontroli nad pęcherzem i mimowolnymi wyciekami moczu. Dla niektórych jest to wstydliwy problem, ponieważ popuszczenie może wystąpić w każdej chwili.
Wiele osób zastanawia się, czy można zapobiec nietrzymaniu moczu. Na szczęście w większości przypadków jest możliwe jego uniknięcie czy nawet wyeliminowanie przypadłości.
Przyczyny nietrzymania moczu
Każdy rodzaj nietrzymania moczu ma inne podłoże oraz przebieg.
W wysiłkowym nietrzymaniu moczu przyczyną jest osłabienie mięśni dna macicy, czyli Kegla. Ich zadaniem jest wspieranie pęcherza i pomoc w kontrolowaniu uwalniania moczu. Niekontrolowane wycieki zdarzają się, gdy mięśnie stają się słabe lub są uszkodzone.
Odwrotna sytuacja jest w przypadku naglącego nietrzymania moczu (z parcia). Mięśnie dna macicy są nadaktywne, skutkując występowaniem nagłej potrzeby udania się do toalety. Najczęściej uwolnienie moczu następuje w ciągu kilku sekund.
Natomiast w mieszanym nietrzymaniu moczu dochodzi do połączenia obu powyższych zaburzeń.
Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?
Podstawą jest dbanie o mięśnie dna macicy. W przypadku osłabionych mięśni zalecane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających, natomiast na nadmiernie napięte dobrze wziąć pod uwagę ich relaksację. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą skorzystać z ćwiczeń Kegla, które są doskonałym sposobem na opanowanie problemów z pęcherzem. Trening można wykonywać w dowolnym miejscu, a wystarczy kilka minut dziennie, aby poprawić kontrolę pęcherza.
Przy zaburzeniach trzymania moczu warto wyeliminować niezdrowe substancje. Jednym z kroków jest zaniechanie palenia papierosów czy picia alkoholu. Pomocna jest również zdrowa dieta, bez produktów podrażniających pęcherz (np. kawy, słodzonych napojów, pikantnych i tłustych potraw, cytrusów). Trzeba zadbać o przyjmowanie dużej ilości błonnika, witaminy A oraz C i magnezu. Należy pić około 2 litrów płynów każdego dnia. Wodę dobrze pić małymi łykami przez cały dzień, żeby nie doprowadzać do przepełnienia pęcherza.
Ważne jest również utrzymanie zdrowej wagi ciała. Dodatkowe kilogramy wywierają nacisk na mięśnie miednicy, zwiększając ryzyko nietrzymania moczu. W przypadku nadwagi czy otyłości warto zadbać o rozsądne i stopniowe chudnięcie, co można osiągnąć dzięki poprawie nawyków żywieniowych oraz regularnym ćwiczeniom. Aktywność fizyczna nie musi być wyczerpująca. Już 30-minutowy codzienny spacer potrafi zdziałać cuda. Warto wybierać to, co sprawia przyjemność. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że ćwiczenia będą wykonywanie regularnie.
Nie należy przeciążać się ani dźwigać ciężarów. O podniesienie ciężkiego przedmiotu warto poprosić znajdującą się w pobliżu osobę albo zrobić to samodzielnie – na wydechu, co pozwoli zmniejszyć ciśnienie śródbrzuszne. Ważne jest również przyjęcie prawidłowej postawy podczas korzystania z toalety. Plecy powinny być wyprostowane, a mocz oddawany bez parcia. Nie wolno przetrzymywać moczu.
Chłód oraz przeciągi również mogą powodować problemy z trzymaniem moczu. Dlatego należy unikać siadania na zimnych powierzchniach czy w przewiewnych miejscach.
Wszelkie infekcje dróg moczowych należy jak najszybciej leczyć, żeby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych chorób. Warto udać się do lekarza po więcej przydatnych informacji.
Przeczytaj także: