Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych może mieć różne podłoże. Przyczyn można dopatrywać się m.in. w czynnikach psychicznych czy chorobach. Jak postępować przy obfitym krwawieniu z dróg rodnych?
Czym jest nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych?
O nieprawidłowym krwawieniu z dróg rodnych mówi się, gdy krwawienie występuje między miesiączkami lub gdy okres jest bardzo obfity i przedłużający się. Warto zaznaczyć, że „zdrowe” krwawienie menstruacyjne trwa zwykle około 5 dni, a cykl menstruacyjne ma długość od 21 do 35 dni.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowych czy niepokojących objawów należy udać się do specjalisty. Przyczyny takich dolegliwości mogą być poważne i zagrażające życiu.
Jakie są objawy nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych?
Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych może wystąpić w dowolnym momencie cyklu miesięcznego, w tym podczas normalnej miesiączki. Krwawienie z pochwy między miesiączkami jest jednym z jego objawów. Podobnie jest w przypadku bardzo obfitego krwawienia, czyli takiego utrzymującego się dłużej niż 7 dni.
Co powoduje nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych?
Nieprawidłowe krwawienie z macicy może mieć wiele przyczyn, w tym różne schorzenia jak: zaburzenia równowagi hormonalnej, brak jajeczkowania, choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), nieprawidłowości strukturalne w budowie macicy, polipy, mięśniaki czy nowotwory poszczególnych elementów układu rozrodczego (pochwy, jajnika, szyjki macicy czy macicy). Na obfite krwawienie wpływa równie rozrost endometrium, infekcje, choroby przenoszone drogą płciową (rzęsistkowica, chlamydia, rzeżączka), zapalenia w obrębie genitaliów. Do chorób podnoszących ryzyko wystąpienia zaburzenia zalicza się: choroby nerek, wątroby, białaczkę czy zaburzenia płytek krwi, chorobę zapalną miednicy (PID). Na obfite krwawienie mogą wpływać przyjmowane leki np. aspiryna czy leki rozrzedzające krew. Również niektóre formy antykoncepcji mogą wywoływać silne krwawienie np. tabletki czy zastrzyki hormonalne, a także wkładki wewnątrzmaciczne. Intensywny krwotok może również występować w ciąży czy być sygnałem o poronieniu.
Jak diagnozuje się nieprawidłowe krwawienie z macicy?
Przede wszystkim gdy występują jakiekolwiek niepokojące objawy, trzeba skonsultować się ze specjalistą. Ginekolog wykona odpowiednie badania, które pomogą ustalić przyczynę krwawienia z dróg rodnych. Najczęściej wykonuje się badanie ginekologiczne, testy laboratoryjne krwi czy USG, ale można też spotkać się z badaniami obrazowymi (m.in. tomografią komputerową) czy histeroskopią diagnostyczną.
Jak postępować przy obfitym krwawieniu z dróg rodnych?
Leczenie zależy od tego, co powoduje krwawienie. Przy niektórych przypadłościach stosuje się leki np. tabletki antykoncepcyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy antybiotyki.
Możliwe jest również leczenie chirurgiczne. Dostępnych jest kilka procedur leczenia nieprawidłowego krwawienia z macicy np. histeroskopia, czyli procedura, w której zostają usunięte nietypowe zmiany w macicy, takie jak mięśniaki i polipy. Kolejną możliwą procedurą jest embolizacja tętnicy macicznej. Zatrzymuje przepływ krwi do mięśniaków, powodując ich kurczenie się. Warto wspomnieć o miomektomii, podczas której usuwa się mięśniaki macicy, utrzymując nienaruszoną macicę i zachowując zdolność do zajścia w ciążę i posiadania dzieci. Stosuje się również histerektomię, czyli całkowite usunięcie macicy. Histerektomia jest często stosowana w leczeniu raka lub zmian nowotworowych w endometrium. Zaawansowane stadia raka mogą wymagać radioterapii lub chemioterapii.
Nie można zapobiec wielu przyczynom nieprawidłowego krwawienia z macicy. Ale istnieje możliwość zmniejszenia ryzyka wystąpienia pewnych stanów, które prowadzą do zbyt obfitego krwawienia. Na przykład utrzymanie zdrowej wagi odgrywa potencjalną rolę w utrzymaniu równowagi hormonalnej w organizmie, co za tym idzie może zmniejszyć możliwość krwotoku. Unikanie diet zawierających dużą ilość tłuszczu zwierzęcego może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Natomiast uprawianie bezpieczniejszego seksu może zmniejszyć ryzyko niektórych infekcji przenoszonych drogą płciową, które mogą powodować nieprawidłowe krwawienie z macicy.
Nie warto bagatelizować niepokojących dolegliwości. W sytuacjach zagrażających zdrowiu czy życiu należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu