Podręcznikowy cykl menstruacyjny kobiety trwa blisko 28 dni. Jego długość może jednak ulec wydłużeniu lub skróceniu o kilka dni i nie zawsze musi oznaczać to ciążę. Jakie mogą być przyczyny braku okresu w spodziewanym terminie? Dowiedz się jak długo można czekać na menstruację, a kiedy należy udać się do lekarza.
Brak okresu w wielu przypadkach jest pierwszym sygnałem ciąży i każda regularnie współżyjąca kobieta powinna być świadoma takiej możliwości. Jeśli jednak wyklucza się zapłodnienie, należy poznać inne przyczyny spóźniającej się menstruacji.
Niskokaloryczna dieta – kobiety stosujące restrykcyjne diety powinny być świadome konsekwencji jakie to ze sobą niesie. Zbyt mała ilość dostarczanych do organizmu kalorii wywołuje spadek hormonu leptyny. Odpowiedzialny jest on za prawidłową regulację apetytu, a gdy jego poziom gwałtownie spada organizm odbiera wówczas sygnał, że ,, lepiej nie zachodzić w ciążę’’. Powoduje to w efekcie zanik jajeczkowania i brak okresu. Porzucanie niskokalorycznej diety sprawi, że po pewnym czasie miesiączka powinna wrócić do normy.
Podróże – zmiana sfer czasowych oraz klimatycznych może spowodować dysregulację w cyklu miesiączkowym. Organizm potrzebuje zazwyczaj kilku dni, żeby przyzwyczaić się do nowych warunków, co może spowodować opóźnienie okresu.
Stres – w czasie długotrwałego stresu dochodzi do przekierowania sił organizmu na pracę mięśni i mózgu. Wszelkie inne funkcje, w tym cykl menstruacyjny mogą wówczas zostać zahamowane. Ponadto nadmierny stres powoduje nadprodukcję androgenów (męskich hormonów płciowych), co także sprzyja zahamowaniu okresu.
Niedoczynność hormonów tarczycy – zbyt niskie stężenie hormonów T3 i T4 (odpowiedzialnych m.in. za nadzór nad dojrzewaniem jajeczek) może spowodować wzrost produkcji estrogenów i aktywację przysadki mózgowej. W efekcie tego dochodzi do zahamowania cyklu menstruacyjnego. W tego typu przypadkach należy wdrożyć odpowiednie leczenie w kierunku leczenia niedoczynności tarczycy, a miesiączka po pewnym czasie powinna wrócić do normy.
Menopauza – opóźniające się miesiączki mogą oznaczać wejście kobiety w okres przekwitania (najczęściej ok. 50 roku życia). Pomimo, że menopauza jest nieuniknionym procesem w życiu kobiety obecnie można opóźnić jej działanie i złagodzić skutki. W tym celu stosuje się hormonalną terapię zastępczą lub środki z fitoestrogenami (hormonami roślinnymi, które działają podobnie do estrogenów)
Opóźniająca się miesiączka – kiedy należy udać się do lekarza?
Prawidłowy cykl menstruacyjny wynosi średnio od 26 do 32 dni i taką długość cyklu uznaje się za prawidłową. Oczywiście opóźnienie okresu o kilka dni nie stanowi powodu do zmartwień . Jednak częstsze lub rzadsze miesiączkowanie lub występowanie w trakcie cyklu dodatkowego plamienia powinny skłonić kobietę do konsultacji ginekologicznej. Kilkumiesięczne odstępstwa od okresu mogą być szczególnie niepokojące. Mogą one świadczyć o rozwijającej się chorobie – przewlekłym stanie zapalnym jajników, osłabieniu organizmu, problemach hormonalnych lub być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków (psychotropowych lub leków na nadciśnienie).
TAGI: okres, miesiączka