Czasami na wargach sromowych zarówno mniejszych, jak i większych pojawiają się zmiany skórne jak guzki, narośle czy zgrubienia. Mogą wystąpić z różnych powodów, w tym być sygnałem niepokojących problemów zdrowotnych. Jak postępować w przypadku guzków na wargach sromowych?
Guzek na wardze sromowej — przyczyny
Do najczęstszych przyczyn pojawiania się guzków na wargach sromowych zalicza się zapalenie gruczołu Bartholina. W okolicach warg sromowych występują gruczoły, które odpowiadają za produkcję śluzu szyjkowego. Wydzielina wydostaje się przez przewody wyprowadzające. Jeśli przewód zostanie zatkany zbyt zagęszczonym śluzem, martwymi komórkami czy poprzez obrzęk przy stanie zapalnym, na wardze sromowej powstaje torbiel zastoinowa (kaszak). Początkowo powstała torbiel jest w barwie skóry albo delikatnie żółtawa. Może nastąpić rozwój stanu zapalnego, jeśli dojdzie do nadkażenia zebranej wydzieliny. Wówczas guzek może być zaczerwieniony i powodować ból i dyskomfort.
Guzki na wargach sromowych mogą być również objawem chorób wenerycznych jak wirusa brodawczaka ludzkiego. Zakażenie powoduje tworzenie się kłykcin kończystych, które pojawiają się nawet po kilku miesiącach czy latach po kontakcie z nosicielem wirusa. Zwykle zmiany nie powstają w pochwie, ale można zauważyć narośl w jej przedsionku. Kłykciny kończyste początkowo mogą przypominać zwykłe guzki, jednak później tworzą małe, nieregularne narośla.
Zmiany pojawiają się również po zakażeniu kiłą. Gdy dojdzie do nadkażenia danego obszaru, zmiana pierwotna powstaje po około 3 tygodniach. Najczęściej przyjmuje formę niebolesnego zgrubienia na wardze sromowej, a dopiero później pojawia się owrzodzenie.
Guzek na wardze sromowej może być również symptomem nowotworu sromu. Choroba najczęściej dotyka kobiety po 60. roku życia. Te grudki mogą pojawiać się z powodu nadmiernego rozwoju komórek rakowych w wyściółce komórek skóry pochwy lub komórek gruczołowych znajdujących się w pochwie.
Zmiany skórne mogą pojawiać się również w przypadku wrastających włosków, podrażnienia skóry po usuwaniu włosków czy po intensywnej aktywności fizycznej (tzw. potówki).
Guzek na wardze sromowej — leczenie
Leczenie jest dostosowane do przyczyny powstawania guzków na wargach sromowych. Dlatego należy udać się do specjalisty. Nie warto lekceważyć torbieli zastoinowych, ponieważ jeśli zmiana powiększy się, a stan zapalny rozprzestrzeni się na okoliczne tkanki, konieczne będzie leczenie operacyjne. Najczęściej jednak kaszak ustępuje samoistnie — zmiana pęka i uwalnia zgromadzoną treść. W sytuacji gdy torbiel bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie, można skonsultować się z ginekologiem w celu opróżnienia zmiany.
W przypadku kłykcin kończystych spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego niezbędna bywa interwencja chirurgiczna. Czasami stosuje się wycięcie laserowe albo wymrażanie. Jednak u niektórych osób zmiana może ustąpić samoistnie.
Guzki powstałe w wyniku zakażenia kiłą znikają samoistnie po upływie około 6 tygodni. Nie jest to jednoznaczne z wyleczeniem, a utajeniem choroby. W leczeniu kiły wykorzystuje się antybiotykoterapię.
W przypadku raka sromu ważna jest szybka diagnoza, dzięki czemu można zastosować odpowiednią terapię. Na wczesnym etapie stosuje się leczenie chirurgiczne.
Warto również przyjrzeć się swojemu stylowi życia. Jeśli guzki występują po podrażnieniu danego obszaru, może pomóc zmiana metody golenia, użycie ciepłego kompresu, kąpiele nasiadowe, przestrzeganie podstawowych zasad higieny i noszenie luźniejszej odzieży z oddychających tkanin.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu