Jakie środki są najlepsze na odbudowę flory bakteryjnej pochwy?

Jakie środki są najlepsze na odbudowę flory bakteryjnej pochwy

Jakie środki są najlepsze na odbudowę flory bakteryjnej pochwy

Równowagę flory bakteryjnej w pochwie można łatwo zaburzyć. Jest ona bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Co zrobić, żeby ją odbudować? Jakie środki są najlepsze na odbudowę flory bakteryjnej pochwy?

Czym jest flora bakteryjna pochwy?

Choć większość osób ma negatywne skojarzenia z bakteriami, wiadomo, że niektóre szczepy są potrzebne do utrzymania zdrowo prosperującego organizmu i ich obecność jest pożądana. Takie „dobre bakterie” można znaleźć w dolnym odcinku żeńskiego układu rozrodczego, czyli w sromie, macicy oraz pochwie. Pomagają one w zachowaniu odpowiedniej flory bakteryjnej. Mowa o bakteriach z rodzaju Lactobacillus, czyli pałeczkach kwasu mlekowego.

Wpływają one na utrzymanie kwaśnego pH w pochwie, które powinno wynosić ok. 3,5-4,5. W takim środowisku następuje hamowanie rozwoju drobnoustrojów, odpowiadającym za tworzenie się infekcji oraz chorób. Dodatkowo, pałeczki kwasu mlekowego osłaniają nabłonek pochwy i nie dopuszczają do niej innych patogenów, które mogłyby być szkodliwe.

Przyczyny zaburzenia flory bakteryjnej pochwy

Jak wspomniano wyżej, równowagę flory bakteryjnej można łatwo zaburzyć. Główną przyczyną jest zmniejszenie się ilości pożytecznych bakterii lub wzrost liczebności szkodliwych drobnoustrojów.

Przyczyn zaburzenia można doszukiwać się w: stosowaniu niektórych leków (np. antybiotyków), chorobach drobnoustrojowych, zaburzeniach hormonalnych, mikrourazach, które powstają podczas odbytych stosunków. Wpływ na florę bakteryjną pochwy ma również dieta i higiena, dlatego jeśli są nieprawidłowe, to mogą powodować zaburzenia. Przykładowo nie warto nosić przylegającej do ciała czy wykonanej z tworzyw sztucznych bielizny ani stosować zbyt intensywnych, perfumowanych środków do higieny intymnej. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na zaburzenie flory bakteryjnej pochwy, jest stres.

Objawy zaburzenia flory bakteryjnej pochwy

Na szczęście objawy zaburzenia flory bakteryjnej pochwy są łatwe do rozpoznania i trudno je przeoczyć. To pozwoli jak najszybciej wdrożyć odpowiednie działanie. Do objawów należą: nieprzyjemny zapach z pochwy, zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, pieczenie, upławy, suchość w pochwie, ból odczuwany podczas stosunku czy oddawania moczu.

Jakie środki są najlepsze na odbudowę flory bakteryjnej pochwy?

Przede wszystkim należy zgłosić się do specjalisty. Lekarz pomoże określić, jakie jest podłoże zaburzenia flory bakteryjnej i na tej podstawie dobierze odpowiednią formę leczenia. Przykładowo na infekcje grzybicze stosuje się leki przeciwgrzybiczne, a na infekcje bakteryjne – antybiotyki. Takie preparaty są dostępne w formie dopochwowej oraz doustnej. Na zmniejszenie poczucia pieczenia i swędzenia polecane są kremy, żele i maści. Stosuje się je wewnętrznie i zewnętrznie, w miejscach, których występują nieprzyjemne dolegliwości.

Istotnym elementem leczenia jest dostarczanie organizmowi bakterii kwasu mlekowego. Zalecane są globulki (doustne albo dopochwowe), które pomagają odbudować florę bakteryjną pochwy. Można również do swojej diety wprowadzić większą liczbę probiotyków. „Dobre bakterie” Lactobacillus można znaleźć w jogurtach, kefirach, kapuście kiszonej czy kimchi.

W przypadku, gdy zaburzenia flory bakteryjnej w pochwie wywołuje nieodpowiednia higiena, warto przyjrzeć się wykorzystywanym produktom. Pochwa ma właściwości samooczyszczające, dlatego nadmierne mycie, douching czy stosowanie wysoko perfumowanych produktów jest niewskazane. Co więcej, warto nosić oddychającą, wykonaną z naturalnych materiałów bieliznę, prać ubrania w hipoalergicznych czy delikatnych detergentach, zmieniać bieliznę w ciągu dnia, gdy występuje podrażnienie czy nagromadziła się zbytnia wilgoć, dbać o przewiew w nocy. Podczas podcierania się należy wycierać od przodu do tyłu, w celu uniknięcia możliwości wystąpienia zakażenia czy zabrudzenia. Warto dbać o nawilżenie okolic intymnych, jednak przedłużona ekspozycja na wilgoć może sprzyjać występowaniu infekcji.

Należy również pamiętać o relaksie, ponieważ stres negatywnie wpływa na organizm – w tym na zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. Dobrze angażować się w czynności odstresowujące np. aktywność fizyczną czy ćwiczenia oddechowe (szczególnie te skupione na powolnym i głębokim oddychaniu przeponowym).

Warto zaznaczyć, że preparaty stosowane podczas leczenia nie mogą uszkodzić prezerwatywy. Środki są bezpieczne i skuteczne. Na posiadają szkodliwych substancji, mogących zaburzyć działanie antykoncepcji. Jednak należy pamiętać, że każdy stosunek seksualny, gdy występuje choroba czy infekcja może wzbudzać dyskomfort, a także prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, zmniejszyć skuteczność i wydłużyć czas leczenia.

Przeczytaj także:

Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych na podstawie kropli śliny. Badania kliniczne – Skuteczność 98%.

Diafragma Caya – skuteczna wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego stosowania – stosujesz tylko, kiedy chcesz. Jeden uniwersalny rozmiar. Odpowiednia dla 98% kobiet. Certyfikowany wyrób medyczny.

 

Translate »