Czy przy infekcji intymnej leczyć również partnera?

Czy przy infekcji intymnej należy również leczyć partnera?

Czy przy infekcji intymnej należy również leczyć partnera?

Infekcje intymne dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Najczęściej wywołują je bakterie i grzyby. Wiążą się z wieloma nieprzyjemnymi objawami i mogą powodować rozwój innych problemów zdrowotnych, dlatego niezwykle istotne jest zapobieganie zakażeniom. W przypadku pojawienia się infekcji intymnej zaleca się wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czy partner również powinien się leczyć?

Infekcje intymne u kobiet i mężczyzn

Ryzyko zakażenia się infekcją wzrasta szczególnie osób, które często zmieniają partnerów seksualnych, a także nie stosują odpowiedniej formy zabezpieczenia (prezerwatyw) czy nie przestrzegają podstawowych zasad higieny intymnej. Co więcej, większe prawdopodobieństwo zakażenia istnieje również w czasie osłabienia układu odpornościowego, chorowania na choroby przewlekłe czy w trakcie przechodzenia zmian hormonalnych.

W przypadku gdy istnieje podejrzenie rozwoju infekcji intymnej, warto zwracać uwagę na następujące objawy:

  • nietypowa wydzielina z pochwy lub prącia (inny zapach, smak czy kolor);
  • dyskomfort czy ból w trakcie stosunku, oddawania moczu czy wypróżniania;
  • pieczenie, świąd, zaczerwienienie, obrzęk okolic intymnych;
  • upławy;
  • suchość w pochwie;
  • zmiany w strukturze narządów płciowych.

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre infekcje, szczególnie w początkowych stadiach rozwoju, mogą w ogóle nie owocować żadnymi symptomami. Z tego powodu bardzo ważne są regularne badania i dbanie o ogólny stan zdrowia, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zakażenia czy wykryć infekcję nim przekształci się w poważniejszy problem.

Po zdiagnozowaniu zaburzenia należy rozpocząć leczenie. Najczęściej stosuje się farmakoterapię. Odpowiedni lek zostanie dobrany przez specjalistę, a środek, trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zaleca się również powstrzymanie od aktywności seksualnej, ponieważ współżycie może wpłynąć na pogorszenie stanu, skutkować nieskutecznością leczenia czy nawrotom schorzenia, a także zaowocować zarażeniem partnera lub partnerki.

Jeśli dowiemy się, że chorujemy na infekcję intymną albo jesteśmy nosicielami choroby przenoszonej drogą płciową, musimy niezwłocznie poinformować o tym osoby, z którymi współżyliśmy. Możliwe, że u nich również pojawiają się albo dopiero rozwiną się problemy zdrowotne.

Czy przy infekcji intymnej należy również leczyć partnera?

Często jednak zdarza się, że oboje partnerów choruje na infekcje intymne w tym samym czasie. Wówczas leczeniu powinny poddać się obie osoby. Istotnym krokiem jest również zapobieganie nawrotom infekcji w przyszłości, co jest możliwe dzięki pełnej terapii obojga partnerów oraz przestrzeganiu odpowiednich środków ostrożności np. stosowaniu prezerwatyw czy dbaniu o higienę miejsc intymnych.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Translate »