Nadżerka szyjki macicy to schorzenie, które dotyka wielu kobiet. Jest niewielkim ubytkiem nabłonka, który nieleczony może się rozwinąć w poważniejszy problem. Czy jest ona groźna? Jakie objawy powoduje?
Czym jest nadżerka?
Nadżerka szyjki macicy to ubytek błony śluzowej. Można ją łatwo zdiagnozować podczas badania ginekologicznego. Wówczas specjalista zauważy zaczerwienienie (niewielką plamkę) o nierównej powierzchni.
Wśród przyczyn powstania nadżerki zwykle wymienia się stan zapalny, który jest spowodowany infekcją wirusową czy grzybiczą. Za rozwój zmiany może również odpowiadać uraz mechaniczny. W grupie ryzyka wymienia się kobiety, które mają zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także te, które posiadają wielu partnerów seksualnych (jest to związane z większą możliwością zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową). Większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadżerki jest również obserwowane u kobiet, które przeszły poronienie, wielokrotnie rodziły czy stosują wkładkę wewnątrzmaciczną.
Jakie są objawy nadżerki?
Z nadżerką często nie są związane żadne niepokojące symptomy. W przypadku gdy zmiana występuje jako następstwo infekcji, można zaobserwować pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk czy świąd miejsc intymnych, a także upławy czy krwawienie o nieznanej przyczynie. Może się jednak zdarzyć, że nadżerka rozwinie się do zaawansowanego stadium — zwłaszcza, gdy nie wdrożono odpowiedniego leczenia. Wówczas mogą wystąpić dolegliwości jak ból podbrzusza czy dyskomfort oraz ból podczas stosunku.
Z tego powodu przy podejrzeniu rozwoju infekcji czy choroby układu rozrodczego warto natychmiast zgłosić się do specjalisty, dzięki czemu możliwe jest szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie optymalnej kuracji — farmakologii czy leczenia zabiegowego.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu