Czy kubeczek menstruacyjny ma wpływ i jaki na parcie na mocz?

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup

Kubeczek menstruacyjny Beppy Cup

Kubeczek menstruacyjny jest jednym ze środków higieny osobistej używanym podczas menstruacji. To alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, czyli tamponów i podpasek. Staje się coraz bardziej popularny. To innowacyjne rozwiązanie, zapewniające komfort oraz ochronę podczas okresu.

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest niewielki. Umieszcza się go wewnątrz pochwy. Dzięki cylindrycznemu kształtowi przylega do ścian pochwy i zapobiega przeciekaniu. Produkuje się go z medycznego silikonu albo tworzywa TPE. Jest bezpieczny i hipoalergiczny. Co ważne, w odróżnieniu od tamponów, kubeczek magazynuje płyny menstruacyjne, które nie wsiąkają w jego powłoki i nie mają styczności z ciałem. To pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS).

Jednak należy pamiętać o odpowiednim użytkowaniu produktu. Kubeczek menstruacyjny w zależności od jego pojemności i intensywności krwawienia należy opróżniać co 4-8 godzin. Trzeba pamiętać o zachowaniu higieny – oczyszczanie oraz ponowne umieszczanie produktu wewnątrz pochwy należy wykonywać w sterylnych warunkach.

Kubeczek menstruacyjny swoją popularność zawdzięcza również temu, że można go stosować wiele razy. Przy odpowiednim użytkowaniu i przechowywaniu z jednego kubeczka menstruacyjnego można korzystać nawet 10-12 lat. Wybór tego rozwiązania przyczynia się do dbałości o środowisko i zmniejszenia wytwarzania miesięcznej ilości odpadów. Co więcej, to ekonomiczna alternatywa. Choć jednorazowy zakup kubeczka menstruacyjnego może być obciążający, ponieważ ceny produktu wahają się od 30 do 200 złotych, w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Na rynku znajduje się wiele rozmaitych modeli kubeczków menstruacyjnych. Różnią się kolorem i pojemnością. Podczas korzystania z kubeczka menstruacyjnego istotny jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Zbyt mały kubeczek nie będzie spełniał swojej menstruacyjnej funkcji, natomiast zbyt duży nie zmieści się w kanale pochwy.

Jak prawidłowo zaaplikować kubeczek menstruacyjny?

Wiele osób może obawiać się pierwszej aplikacji produktu, jednak z każdą kolejną staje się to coraz prostsze. Warto poćwiczyć aplikację kubeczka przed rozpoczęciem menstruacji. Produkt trzeba opróżniać co 4-8 godzin. Następnie oczyścić go pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć. W przypadku aplikacji lub wymiany w miejscu publicznym warto nosić ze sobą dwa kubeczki. Produkt należy również sterylizować – przed pierwszym użyciem i po zakończeniu okresu. Niektóre modele mają na samym dole tzw. łodyżkę – można ją skrócić nożyczkami, uważając, żeby nie uszkodzić kielicha kubeczka.

Przed przystąpieniem do aplikacji albo wymiany kubeczka należy dokładnie umyć ręce, a także zadbać o rozluźnienie mięśni. Trzeba przybrać wygodną i komfortową pozycję, np. siadając, kucając czy unosząc jedną nogę. Trzeba złożyć górę kubeczka (szerszą, otwartą część) w kształt litery U albo S. Wolną dłonią rozsunąć wargi sromowe i wsunąć produkt do pochwy. Po umieszczeniu w odpowiednim miejscu puścić, dzięki czemu kubeczek się rozłoży i przylgnie do ścian pochwy. Ważne, żeby nie umieszczać go zbyt głęboko, a jednak schować cały produkt oraz postępować delikatnie, żeby nie bolało.

Żeby sprawdzić, czy kubeczek menstruacyjny został prawidłowo zaaplikowany, wystarczy delikatnie przycisnąć jego ścianki. Jeśli jest gładki, bez wgłębień czy zagnieceń wszystko aplikacja przebiegła w porządku. By upewnić się, że kubeczek rozwinął się prawidłowo, można delikatnie pociągnąć za łodyżkę. W przypadku gdy jest wyczuwalny opór, oznacza to, że produkt „zassał się”, czyli został prawidłowo zaaplikowany.

Po poprawnym zaaplikowaniu kubeczka menstruacyjnego produkt jest niewyczuwalny wewnątrz pochwy. Nie powinno się odczuwać parcia moczu czy bólu brzucha. Jeśli po aplikacji jest odczuwalny dyskomfort, należy wyciągnąć produkt i zaaplikować go ponownie, ewentualnie skorzystać z innych artykułów menstruacyjnych.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony Beppy – tampony do seksu podczas okresu

 

Translate »