Pochwa jest istotną częścią kobiecego układu rozrodczego. Pełni wiele funkcji w organizmie. Umożliwia prokreację – możliwość zapłodnienia po wprowadzeniu członka w trakcie stosunku. Jest przedłużeniem kanału rodnego i pozwala na poród siłami natury. W trakcie miesiączki to przez nią uchodzi krew menstruacyjna.
Pochwa ma cylindryczny kształt. Jej ściany składają się z trzech warstw: zewnętrznej, mięśniowej i śluzowej. Flora bakteryjna pochwy jest delikatnie kwasowa, a utrzymanie odpowiedniego pH pełni funkcję ochronną przed infekcjami.
Każda pochwa jest inna. Różni się zapachem, kolorem czy kształtem poszczególnych elementów. Warto pamiętać, że jej rozmiar może zmieniać się m.in. podczas cyklu miesięcznego czy podniecenia seksualnego.
Co powoduje zmianę rozmiaru pochwy?
Jedną z charakterystycznych cech pochwy jest jej elastyczność i możliwość rozszerzania się do sporych rozmiarów. Jednak po pewnym czasie pochwa obkurcza się do swojego pierwotnego kształtu. Można to zaobserwować podczas stosunku, kiedy staje się odrobinę luźniejsza, by po chwili wrócić do swojego normalnego stanu. Czynnikami, które wpływają na rozmiar pochwy, jest wiek oraz liczba przebytych porodów. Pochwa może również stawać się luźniejsza w wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie. Nazywa się to zespołem rozluźnienia pochwy (VRS).
W okresie okołomenopauzalnym oraz menopauzalnym w organizmie spada poziom estrogenu. To wpływa na zmiany w ściankach pochwy, które stają się cieńsze i tracą swoją rozciągliwość. Co więcej, zostaje wydzielone mniej śluzu pochwowego, a także obniża się poziom kwasowości.
Również naturalny poród zmienia rozmiar pochwy, w końcu mięśnie muszą się rozciągnąć, żeby umożliwić noworodkowi przejście przez kanał rodny. Potem rozpoczyna się proces regeneracji. Zazwyczaj kilka dni po porodzie pochwa powinna się zwężać. Jednak po przebyciu kolejnych porodów mięśnie mogą tracić swoją elastyczność.
Czy istnieją sposoby na zwężenie pochwy?
W przypadku chęci obkurczenia pochwy na początku należy udać się do lekarza. Podczas wizyty i badania ginekologicznego specjalista oceni stan pochwy, a także zbada ją pod kątem możliwości istnienia uszkodzeń, infekcji lub wad anatomicznych narządu. Warto przedyskutować każde rozwiązanie z lekarzem nim wybierze się odpowiednie działanie.
Jednym ze sposobów polecanych na zwężenie pochwy są ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Są pomocne w poprawie elastyczności pochwy. Wpływają również na zmniejszanie ryzyka nietrzymania moczu, a także poprawiają satysfakcję seksualną. Mięśnie Kegla trzeba ćwiczyć systematycznie i regularnie. Udogodnieniem jest to, że ćwiczenia nie wymagają dodatkowych sprzętów, choć w sklepach dostępne są specjalne obciążniki. Co więcej, można je wykonywać wszędzie. Ważne, żeby przyjąć wygodną pozycję. Wystarczy kilka zestawów powtórzeń w ciągu dnia. Trzeba napinać partie, których używa się podczas hamowania oddawania moczu. Regularne ćwiczenia wpłyną na poprawę sprężystości mięśni Kegla.
Kolejnym rozwiązaniem jest zabieg waginoplastyki. To chirurgiczna operacja wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wycina nadmiar tkanek z pochwy. Rekonwalescencja trwa około 2 miesięcy. Podczas tego okresu nie jest wskazana aktywność seksualna.
Zwężenie pochwy można osiągnąć również poprzez zastosowanie zabiegów laserowych. Wykonuje się je po wprowadzeniu głowicy lasera do kanału pochwy. Wewnątrz laser emituje energię cieplną, penetrując zewnętrzną warstwę tkanki pochwy i docierając do głębszych warstw. Zastosowanie lasera stymuluje syntezę włókien kolagenowych, prowadząc do ich skracania i pogrubienia. Podczas regeneracji następuje remodelowanie kolagenu, czyli produkcja nowych włókien. Zabieg laserowy prowadzi do zwężenia pochwy, a także napięcia jej tkanek i poprawy elastyczności błony śluzowej.
Jedną z nowatorskich metod jest użycie chirurgicznych wchłanianych nici kotwiczących. Jest to zabieg liftingujący pochwę. To mało inwazyjna i bezpieczna procedura, głównie stosowana u osób z szerokim wejściem pochwy.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet