Każda pochwa ma delikatny zapach. Jest to naturalne zjawisko i nie należy się go wstydzić. Jednak czasami zdarza się, że woń staje się nieprzyjemna. Wówczas warto zwrócić się do ginekologa, ponieważ zapach może wskazywać na problemy zdrowotne.
Jaki zapach powinna mieć zdrowa pochwa?
Zapach każdej pochwy jest kwestią indywidualną. Dla wielu osób stanowi on przyjemny afrodyzjak. Powinien być lekko kwaśny, co związane jest z występowaniem we florze bakteryjnej przydatnych bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.).
Woń może zmienić się w zależności od czynników, na które można wpływać. Są to m.in. prowadzony styl życia, dieta czy higiena miejsc intymnych. Na zapach wpływają również hormony, dlatego może on ulec zmianie zależnie od pory cyklu menstruacyjnego.
Co oznacza nieprzyjemny zapach z pochwy?
Nieprzyjemny zapach z pochwy najczęściej wiąże się z zaburzeniami flory bakteryjnej. To dzięki równowadze pomiędzy bakteriami kwasu mlekowego a występującymi w pochwie patogenami naturalne procesy przebiegają prawidłowo.
Na początku warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom. Bywa, że nieprzyjemny zapach z pochwy wynika m.in. z powodu nieodpowiedniej higieny miejsc intymnych czy spożywania produktów bogatych w allicyny. Wówczas nie powinny występować dodatkowe symptomy. Co więcej, po wprowadzeniu nowych, zdrowych nawyków nieprzyjemna woń powinna ustąpić.
Dokuczliwy zapach z pochwy może sygnalizować występowanie infekcji grzybiczych czy bakteryjnych. Oprócz nieprzyjemnej woni są również obecne inne objawy m.in. swędzenie czy pieczenie miejsc intymnych, ból podczas oddawania moczu czy stosunku, ból podbrzusza, podwyższona temperatura ciała, poczucie zmęczenia, ogólne pogorszenie samopoczucia.
Warto również zwrócić uwagę na konsystencję oraz kolor wydzieliny pochwowej. Szarawe, żółte, zielonkawe zabarwienie śluzu najczęściej świadczy o problemach zdrowotnych.
Do najpopularniejszych infekcji intymnych zalicza się grzybicę (kandydozę). Wówczas zapach pochwy może przypominać woń drożdży. Natomiast rybi zapach wskazuje na bakteryjną waginozę. Częstą dolegliwością jest również rzęsistkowica, czyli choroba przenoszona drogą płciową. Nieprzyjemny zapach z pochwy może być również objawem zapalenia narządów miednicy mniejszej.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?
Istotną rolę w neutralizowaniu dokuczliwego zapachu z pochwy jest prowadzenie odpowiedniego stylu życia. Warto zadbać o higienę okolic intymnych, stosować delikatne kosmetyki oraz produkty menstruacyjne, które nie wywołają nieprzyjemnych dolegliwości. Dobrze nosić przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych tkanin. Należy wyeliminować nadmiernie tłuste i pikantne produkty, w szczególności czosnek i cebulę, ponieważ zawierają duże ilości allicyny. Dieta nie powinna być bogata w cukry proste. Przydatne również będą preparaty probiotyczne.
W przypadku podejrzeń występowania infekcji czy choroby intymnej nie należy bagatelizować sprawy. Warto skontaktować się z ginekologiem. Podczas konsultacji można omówić występujący problem, a lekarz dobierze odpowiednią formę leczenia.
Przeczytaj także: