Co oznacza ból w okolicy blizny po cesarskim cięciu?

Co oznacza ból w okolicy blizny po cesarskim cięciu?

Co oznacza ból w okolicy blizny po cesarskim cięciu?

Powrót do zdrowia po porodzie może być trudny, niezależnie od tego, czy rodziło się naturalnie czy poprzez cesarskie cięcie. To bardzo wymagające fizycznie działanie. Każdy rodzaj porodu ma swoje wady i zalety, a także następstwa. W przypadku porodów pochwowych możesz odczuwać ból, obrzęk i dyskomfort w okolicy pochwy przez kilka dni lub tygodni po urodzeniu dziecka. Po cesarskim cięciu pozostaje blizna na brzuchu. Co oznacza ból w okolicy blizny po cesarskim cięciu?

Blizna po cesarskim cięciu

Dla wielu kobiet blizna po cesarskim cięciu jest po prostu blizną. Czymś, co może przypominać im o ciąży i porodzie. Ale dla innych kobiet blizna po cesarskim cięciu może być źródłem bólu i dyskomfortu, nawet wiele lat po urodzeniu ich dzieci.

Bolesna blizna po cesarskim cięciu może utrudniać codzienne funkcjonowanie i często wpływa na zdrowie i styl życia kobiety. Nie ma jednego powodu, dla którego blizna po cesarskim cięciu miałaby powodować ból po latach, ale istnieje kilka możliwości. Jeśli blizna po cięciu cesarskim nadal powoduje ból, porozmawiaj z lekarzem o tych potencjalnych przyczynach.

Bliznowce lub blizny przerostowe

Nie wszystkie blizny są sobie równe. Proces gojenia się organizmu może powodować, że nacięcia lub rany goją się inaczej, co skutkuje różnymi rodzajami blizn, które z czasem mogą być potencjalnie bolesne. Zgodnie z tym, czego można się spodziewać, czasami blizny po cesarskim cięciu mogą przekształcić się w blizny keloidowe (bliznowce) lub blizny przerostowe. Blizny keloidowe powstają, gdy tkanka bliznowata rośnie poza granice rany lub nacięcia, powodując grudki tkanki bliznowatej. Blizny przerostowe to blizny, które są twardsze i grubsze, ale zwykle mieszczą się w tych samych granicach, co pierwotna rana.

Niektóre kobiety, u których pojawiają się łagodne blizny keloidowe lub przerostowe, są „jedynie” zaniepokojone ich wyglądem. Ale dla innych te grubsze blizny mogą powodować ból i dyskomfort np. ograniczać ruchy lub być niezwykle wrażliwe pod ubraniem.

Zrosty

Zrosty to blizny, które łączą ze sobą dwie części tkanki lub narządu. Są powszechne po wszelkiego rodzaju operacjach jamy brzusznej lub miednicy, w tym po cesarskim cięciu. Zrosty pojawiają się wewnątrz brzucha, więc nie można ich zobaczyć gołym okiem (w przeciwieństwie do blizny na zewnątrz ciała). I choć na ogół są bezbolesne, mogą prowadzić do poważniejszych powikłań.

Często zdarza się, że zrosty pozostają niewykryte przez miesiące, a nawet lata. Ale są główną przyczyną niedrożności jelita cienkiego u dorosłych i uważa się, że są czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju przewlekłego bólu miednicy. Ponieważ tkanka bliznowata zrostu zaczyna ograniczać ruch w jelicie cienkim, pokarm nie przechodzi tak łatwo przez układ pokarmowy i jelito może zostać zablokowane. Z tego powodu istotne jest regularne monitorowanie blizny po cesarskim cięciu, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.

Endometrioza

To rzadkie powikłanie po cesarskim cięciu, ale nadal należy je rozważyć, gdy blizna powoduje ból po latach. Endometrioza występuje wtedy, gdy błona śluzowa (endometrium) macicy zaczyna rosnąć i rozprzestrzeniać się poza obręb narządu. To bolesny stan chorobowy, który może mieć wpływ na wszystko, od cyklu miesiączkowego po płodność.

W nielicznych przypadkach po cesarskim cięciu tkanka endometrium może zacząć rosnąć w miejscu nacięcia. Objawy obejmują guzki w bliźnie chirurgicznej, które może powodować ból, a nawet krwawienie. Ponownie, jest to bardzo rzadkie powikłanie po cięciu cesarskim i z tego powodu często jest błędnie diagnozowane. Jeśli podejrzewasz rozwój endometriozy związany z cesarskim cięciem, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o diagnozie i możliwych opcjach leczenia.

Infekcja

Blizna po cięciu cesarskim, podobnie jak każde miejsce po zabiegu chirurgicznym, może ulec zakażeniu. Wówczas pojawią się klasyczne objawy infekcji, zarówno miejscowe – takie jak zaczerwienienie, obrzęk, krwawienie i obecność ropy – jak i bardziej ogólne, takie jak gorączka. W takim przypadku należy natychmiast wezwać lekarza. Z tego powodu niezwykle istotne jest utrzymanie blizny w czystości.

Aby wspomóc proces gojenia, a tym samym uniknąć ryzyka powstania nieprzyjemnych dolegliwości, należy odpowiednio pielęgnować ranę. Kobieta, która przeszła cesarskie cięcie, musi zatem ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, dezynfekując miejsce nacięcia i zakrywając je, żeby nie przedostały się do niego chorobotwórcze drobnoustroje czy chronić przed innymi czynnikami np. działaniem promieni słonecznych. Warto również unikać wykonywania gwałtownych ruchów czy obciążających organizm czynności.

Po zagojeniu się rany możesz nadal dbać o skórę, myjąc dotknięty obszar wodą i łagodnym mydłem. Nie zaleca się mocnego pocierania skóry. Poleca się również stosowanie kremów nawilżających. Bardzo ważne jest, aby chronić tę część przed słońcem, również zakładając ochronę pod kostium kąpielowy. Blizny wystawione na działanie słońca mają tendencję do „utrwalania się” na skórze.

Można również wykonać kilka procedur, które zmniejszą widoczność blizny. Pierwszym  z nich są zabiegi z wykorzystaniem silikonu np. stosowanie żeli czy plastrów silikonowych, a także zabiegów kolagenowych. Popularne są również zastrzyki steroidowe. Jeśli masz większą bliznę, zastrzyki sterydowe mogą pomóc ją spłaszczyć i sprawić, że będzie mniej widoczna. Twój lekarz może zalecić comiesięczne zastrzyki sterydowe, aby uzyskać pożądany wygląd.‌ Można również skorzystać z laseroterapii. Lasery medyczne mogą pomóc zmiękczyć stare blizny i pozbyć się wypukłych śladów.

W przypadku gdy blizna po cesarskim cięciu powoduje ból czy dyskomfort należy zwrócić się do lekarza. Trzeba pamiętać, że to naturalne następstwo po zabiegu chirurgicznym. Niektóre osoby nie akceptują swojej blizny, co wpływa na obniżenie ich samooceny. Pomocna może być tutaj psychoterapia, dzięki której kobieta nauczy się bardziej przychylnie spoglądać na swoją bliznę – nowy wyjątkowy element ciała, niosący ze sobą kawałek pięknej i ważnej historii.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Translate »