Tampony należą do jednych z najbardziej popularnych produktów higienicznych wykorzystywanych podczas menstruacji. Wokół tych artykułów pojawiło się wiele mitów m.in. dotyczących trudności z aplikacją czy brakiem komfortu podczas stosowania. Czym są tampony? Czy są bezpiecznie? Jak poprawnie je aplikować?
Czym są tampony?
Tampony wykonuje się ze sprasowanego chłonnego materiału (najczęściej bawełny). Stosuje się je podczas krwawienia miesięcznego. Ich zadaniem jest absorbowanie płynu menstruacyjnego. Umieszcza się je wewnątrz pochwy, co ułatwia cylindryczny i niewielki rozmiar produktów. Warto zauważyć, że istnieje kilka rodzajów tamponów, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni artykuł dla siebie. Wybór odpowiedniego typu jest uzależniony m.in. od intensywności krwawienia i chłonności tamponu, stopnia zaawansowania w korzystaniu z produktu czy budowy anatomicznej.
Co ważne, poprawnie zaaplikowany tampon nie może przemieścić się w głąb ciała, ponieważ na miejscu jest utrzymywany przez mięśnie pochwy. Jest niewyczuwalny i daje poczucie komfortu, dzięki czemu nie ma przeszkód do wykonywania codziennych czynności. Warto również zaznaczyć, że nie trzeba się obawiać, że tampon naruszy błonę dziewiczą.
Tampony należą do produktów higienicznych, które absorbują płyn menstruacyjny. To znaczy, że wsiąkają w nie wydzielane podczas miesiączki substancje. To bezpieczne artykuły. Trzeba jednak pamiętać o ich systematycznym wymienianiu. Nie powinno się ich trzymać wewnątrz pochwy przez dłużej niż 4-6 godzin. Dokładne informacje, jak stosować dany produkt, znajdują się na opakowaniu. W przypadku zbyt rzadkiej wymiany może wystąpić zespół wstrząsu toksycznego (TSS), spowodowany namnażaniem się bakterii w zaaplikowanym tamponie.
Ból podczas stosowania tamponów – przyczyny
Wiele osób może zadawać sobie pytanie „Dlaczego odczuwam ból podczas stosowania tamponów?”. Ból nie powinien mieć miejsca podczas aplikacji ani w trakcie korzystania z tamponu. Może być on związany z dobraniem nieodpowiedniego rozmiaru produktu czy niepoprawną techniką aplikacji np. w niepoprawne miejsce, pod nieodpowiednim kątem, wsadzeniem zbyt płytko czy za głęboko. W tym przypadku warto wyciągnąć tampon z pochwy i spróbować ponownie, korygując jego położenie.
Podczas stosowania tamponów może pojawiać się ból podbrzusza. Jest on jednak częstą dolegliwością menstruacyjną. Może być jednak objawem rozwijającego się zespołu wstrząsu toksycznego. Innymi przejawami są m.in. poczucie dezorientacji, zawroty głowy, podwyższona gorączka, plamiste zapalenie skóry, złuszczanie się naskórka, zapalenie błon śluzowych czy biegunka i wymioty. W przypadku pojawienie się jakiejkolwiek niepokojącej dolegliwości warto zwrócić się do specjalisty.
Jeśli ból występuje podczas aplikacji, to jego przyczyną może być zaciskanie mięśni podczas aplikacji. Ból związany z wkładaniem tamponu może być również związany z pochwicą.
Jak poprawnie aplikować tampon?
Na początku aplikacja tamponu może stanowić trudności. Warto jednak pamiętać, że dzięki regularnemu stosowaniu cały proces stanie się łatwiejszy. Najważniejsze, żeby zachować higienę oraz pamiętać o rozluźnieniu ciała. To pomoże uniknąć wystąpienia infekcji, pojawienia się bólu czy problemów z aplikacją. Można również sięgnąć po tampony ze specjalnym aplikatorem.
Na początku należy dokładnie umyć dłonie i wyciągnąć tampon z folii ochronnej. Trzeba rozwinąć sznureczek, który potem ułatwi wyciąganie artykułu. Aplikację warto wykonać w czystym pomieszczeniu. Dobrze przyjąć wygodną pozycję, przykładowo kucnąć, usiąść czy stanąć z jedną uniesioną nogą (np. opartą o brzeg wanny czy sedesu).
Potem należy delikatnie rozchylić wargi sromowe, a następnie ostrożnie wprowadzić czubek tamponu do środka pochwy. To pozwoli, by wydzielina pochwowa go zmiękczyła. Następnie trzeba go powoli wepchnąć głębiej. W przypadku wyczuwalnego oporu albo poczucia dyskomfortu należy zmienić kierunek aplikacji. Nie można wkładać produktu na siłę, ponieważ można doprowadzić do powstania mikrourazów.
Na zewnątrz powinien zostać sznureczek, który jest potrzebny do wyciągania tamponu. Po aplikacji trzeba umyć ręce. Należy pamiętać, żeby regularnie wymieniać tampon.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet