Nadżerka szyjki macicy jest dość powszechnym problemem ginekologicznym. Szacuje się, że dotyka co czwartą a nawet co czwartą kobietę. Zwykle nie daje niepokojących objawów. Czy może powodować rozwój raka szyjki macicy?
Co to jest nadżerka szyjki macicy?
Nadżerka szyjki macicy jest ubytkiem w tkance. Ma postać niewielkiej ranki o brodawkowatej i nierównej powierzchni. Najczęściej pojawia się u osób, które zaniedbują leczenie infekcji układu rozrodczego, przeszły poronienie czy uraz mechaniczny, po wielokrotnych porodach, często zmieniające partnerów seksualnych, a także stosujące wkładkę wewnątrzmaciczną. Takie działania zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i rozwoju infekcji narządów rodnych, co sprzyja powstawaniu nadżerki.
Nadżerka szyjki macicy zwykle nie jest związana ze specyficznymi symptomami, które pozwalają na jednoznaczną diagnozę. Zwykle wykrywa się ją podczas rutynowego badania ginekologicznego z użyciem wziernika. Niemniej niektóre jednostki mogą zaobserwować:
- plamienie międzymiesiączkowe — zwłaszcza po stosunku,
- pieczenie i swędzenie okolic intymnych,
- upławy o niecodziennym zabarwieniu (zwykle żółtym czy zielonym) oraz przykrym zapachu,
- ból w podbrzuszu czy okolicy krzyżowo-lędźwiowej.
Większość kobiet nie potrzebuje żadnego leczenia nadżerki szyjki macicy. Większość osób z tą chorobą doświadcza bardzo niewielu problemów, a stan zwykle ustępuje samoistnie. Niemniej jeśli dolegliwości są intensywne i negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, można rozpocząć leczenie. Głównym sposobem leczenia jest przyżeganie (kauteryzacja) okolicy — zabieg polega na koagulowaniu, czyli zniszczeniu białek w tkance, co może pomóc w zapobieganiu nieprawidłowemu rozwojowi zmian i zahamowaniu krwawienie. Można to osiągnąć za pomocą zastosowania ciepła (diatermia), zimna (krioterapia) lub azotanu srebra. Każdy z tych zabiegów można wykonać w znieczuleniu miejscowym w gabinecie lekarskim w ciągu kilku minut.
Czy nadżerka może powodować raka szyjki macicy?
Czerwony, zapalny wygląd szyjki macicy u osób z nadżerką może przypominać wczesne objawy raka szyjki macicy. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma związku między nadżerką szyjki macicy a rozwojem raka szyjki macicy lub innych nowotworów. Niemniej lekarz może zalecić regularne badania cytologiczne i inne testy w celu wykrycia oznak nieprawidłowego wzrostu komórek. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy lub zmiany w okolicy szyjki macicy, należy porozmawiać o tym ze specjalistą, który oceni sytuację i ustali najlepszy sposób leczenia.
Przeczytaj także:
Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu