Czy krwawienie owulacyjne zawsze oznacza, że owulacja już wystąpiła?

Czy zawsze krwawienie owulacyjne oznacza, że owulacja już wystąpiła?

Czy zawsze krwawienie owulacyjne oznacza, że owulacja już wystąpiła?

Krwawienie owulacyjne to lekkie krwawienie z pochwy, które pojawia się podczas uwolnienia komórki jajowej z jajnika w środku cyklu menstruacyjnego. Ten moment w cyklu nazywamy owulacją bądź jajeczkowaniem. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy zawsze krwawienie owulacyjne oznacza, że owulacja już wystąpiła?

Chociaż plamienie podczas owulacji zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, nieoczekiwane krwawienie w dowolnym momencie może być niepokojące. Skąd więc wiesz, kiedy masz do czynienia z normalnym krwawieniem owulacyjnym i kiedy powinnaś udać się do lekarza?

Krwawienie owulacyjne jest zwykle delikatne, przykładowo może mieć postać kilku kropli krwi na papierze toaletowym lub bieliźnie. Może mieć czerwonawe lub różowawe zabarwienie powstałe w wyniku zmieszania się krwi z płynami szyjkowymi (który gęstnieje podczas owulacji, a jego produkcja jest zwiększona).

Krwawienie owulacyjne zbiega się z owulacją, która może wystąpić od 13 do 20 dni cyklu miesiączkowego. Jajeczkowanie trwa około 12 do 48 godzin na cykl. U kobiet z krwawieniem owulacyjnym rzadko zdarza się plamienie trwające dłużej niż jeden lub dwa dni.

Krwawienie owulacyjne może wystąpić samoistnie lub mogą towarzyszyć mu inne objawy jajeczkowania, takie jak wzdęcia lub łagodny ból w obrębie miednicy.

Przed owulacją poziom estrogenów stale wzrasta wraz ze wzrostem pęcherzyka zawierającego dojrzewającą komórkę jajową. Po owulacji poziom estrogenów szybko spada, podczas gdy poziom progesteronu stale wzrasta, aby przygotować błonę śluzową macicy do implantacji. Nagłe wahania poziomu estrogenów i progesteronu mogą powodować krwawienie. Zwykle ma to miejsce, gdy stosunek progesteronu do estrogenu jest wysoki.

Krwawienie owulacyjne na ogół nie jest powodem do niepokoju. Zwykle występuje tylko raz w każdym cyklu i może być jedynym objawem, jaki odczujemy podczas jajeczkowania.

Inne powody plamienia

Istnieją inne możliwe przyczyny plamienia w połowie cyklu, niektóre z nich nie są poważne, a inne potencjalnie zagrażają życiu. Należą do nich stany takie jak:

  • Ciąża
  • Branie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
  • Torbiele jajników
  • Mięśniaki macicy
  • Polipy macicy
  • Perimenopauza
  • Infekcje przenoszone drogą płciową
  • Endometrioza
  • Ciąża pozamaciczna
  • Nowotwory ginekologiczne

Warto również wspomnieć o plamieniu implantacyjnym. Implantacja następuje pod koniec cyklu, pomiędzy 20. a 24. dniem, a sama owulacja wcześniej, zwykle około 14. dnia. Krwawienie implantacyjne może wystąpić, gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona i przyczepi się do ściany macicy. Często jest to wczesny objaw ciąży.

Implantacja następuje pod koniec cyklu, tuż przed rozpoczęciem okresu. Jeśli zauważysz plamienie na kilka dni przed miesiączką, wykonaj test ciążowy.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Pessar podpierający w formie wkładki dopochwowej w wysiłkowym nietrzymaniu moczu do samodzielnego zakładania

 

Translate »